Jak uspokoić zestresowanego czworonoga?

Stres jest poważnym problemem nie tylko dla wielu ludzi, ale także dla zwierząt, przy czym w przypadku czworonogów źródłem niepokoju mogą być również pozornie niegroźne sytuacje, które nie wywołują negatywnych emocji u człowieka jak na przykład pokazy sztucznych ogni, burza z piorunami, remont w sąsiednim mieszkaniu czy rutynowa wizyta u weterynarza. Wbrew powszechnym poglądom, aby poprawić samopoczucie psa czy kota, wcale nie trzeba podawać zwierzakowi farmakologicznych środków uspokajających. Często wystarczą proste psychologiczne sztuczki, zioła czy leki homeopatyczne, aby nasz ulubieniec odzyskał poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzną równowagę.

Pomimo braku realnego zagrożenia w wielu sytuacjach czworonogi reagują lękiem Pomimo braku realnego zagrożenia w wielu sytuacjach czworonogi reagują lękiem Źródło: Shutterstock

Jak podkreślają behawioryści i psycholodzy najlepszym sposobem na wyleczenie zaburzeń lękowych u zwierząt jest desensytyzacja czyli terapia polegająca na stopniowym zmniejszaniu uczucia niepokoju poprzez bezpośredni kontakt z źródłem lęku. Niestety taki proces jest żmudny, czasochłonny, a czasami również kosztowny, gdyż z reguły wiąże się z koniecznością korzystania z pomocy doświadczonego behawiorysty. Z kolei popularne środki farmakologiczne o działaniu uspokajającym przeznaczone dla zwierząt mogą powodować różne skutki uboczne. Dlatego warto spróbować ziół, które są naturalną alternatywą syntetycznych lekarstw. Jednym z najbardziej znanych ziół zmniejszających uczucie niepokoju jest rumianek. Stosuje się go także jako środek poprawiający trawienie. Rumianek wykorzystywany jest nawet w przemyśle kosmetycznym do produkcji olejków. Z kolei u psów działa zazwyczaj uspokajająco i nasennie. Wiele czworonogów lubi też smak herbatki z rumianku, dlatego nie trzeba się specjalnie trudzić, aby nakłonić psa do jej wypicia. Innym godnym polecenia napojem jest napar z melisy, który także powinien ukoić skołatane nerwy naszego pupila. Zarówno rumianek jak i melisa to zioła stosowane przez ludzi w celach leczniczych od setek lat.

Co ciekawe, na niektóre czworonogi uspokajająco działa także owies oraz stosunkowo mało znana w naszym kraju roślina o dość nietypowej nazwie tarczyca pospolita. Oprócz Europy występuje także w Azji i Ameryce Północnej, gdzie wykorzystuje się ją nie tylko do leczenia zwierząt, ale także ludzi. Chociaż wydaje się to mało prawdopodobne, gdyby żadne z wymienionych ziół nie zadziałało, zawsze można spróbować jeszcze uwielbianej przez koty waleriany, która zawiera wyciąg z kłącza kozłka lekarskiego. Inną popularną rośliną wykazującą działanie uspokajające jest jeżówka. Oprócz ziół skutecznym sposobem leczenia zestresowanych zwierząt jest aromaterapia, która wykorzystuje bardzo czuły zmysł węchu u czworonogów. Dobre wyniki można osiągnąć stosując olejek lawendowy, rumianek, jaśmin, szałwię, a nawet majeranek. Przed rozpoczęciem takiej terapii, warto udać się do weterynarza, którzy doradzi przy wyborze ziół. Coraz popularniejsze staje się także stosowanie feromonów. Suczka czy kotka w okresie karmienia wydziela je w sposób naturalny i w ten sposób uspokaja młode. Obecnie można zaopatrzyć się w specjalne obroże z feromonami, które podobnie jak matki karmiące swoje potomstwo, mają korzystny wpływ na samopoczucie czworonogów.

Niedawno na amerykańskim rynku pojawiła się w sprzedaży specjalna kamizelka dla psów, która ma działanie uspokajające. Gadżet wykorzystuje zjawisko akupresury. Poprzez regulowanie ciśnienia, kamizelka wywołuje stopniowy nacisk na poszczególne części ciała czworonoga takie jak: klatka piersiowa, brzuch, łapki czy szyja. W rezultacie większość zwierząt zaczyna odczuwać rozluźnienie i spokój. Skuteczność takiego rozwiązania jest bardzo wysoka, a produkt zyskał już uznanie klientów w różnych częściach świata, także w Europie. Kamizelka dostępna jest w wielu rozmiarach, a jej cena wynosi około czterdziestu dolarów. Szczegółowe informacje na jej temat oraz filmy prezentujące jej działanie można zobaczyć na oficjalnej stronie producenta dostępnej pod adresem https://anxietywrap.com

Oczywiście zawsze można spróbować jeszcze prostych psychologicznych rozwiązań. Przede wszystkim warto poświęcać swojemu pupilowi jak najwięcej czasu. Dobrym pomysłem będą takie zabawy i formy spędzania czasu z czworonogiem, które absorbują jego uwagę oraz sprzyjają pogłębianiu więzi z właścicielem. Za każdym razem, gdy nasz pupil odczuwa silny stres, powinniśmy mu towarzyszyć i pomagać w oswojeniu się z lękiem. Czasami wystarczy sama obecność. W innych przypadkach można wykorzystać płyty z muzyką relaksacyjną czy gadżety, które są w stanie odwrócić uwagę naszego ulubieńca od źródła jego stresu. Gdy żadna z takich metod nie zadziała, warto skorzystać z homeopatii, feromonów czy ziół. Jeśli takie rozwiązania również zawiodą, pozostaje jeszcze pomoc ze strony weterynarza, behawiorystów i innych specjalistów zajmujących się zawodowo leczeniem i terapią zestresowanych zwierząt.

 

Źródło: Natural-dog-health-remedies.com, DailyPuppy.com, JournalGazette.net, AnxietyWrap.com