Jak to ugryźć?

Czyli od czego zacząć szkolenia szczeniaka? Jak postępować z młodym psem? Czy można psa szkolić samodzielnie? Skąd czerpać wiedzę ma ten temat?

Źródło: Shutterstock

Czy zastanawiałeś się, po co właściwie szkolimy psy towarzyszące nam w życiu codziennym? Tak naprawdę głównym powodem, dla którego szkolimy psy, jest chęć zapobiegania zachowaniom, które leżą w ich naturze. Nie chcemy, żeby brudziły, skakały, kopały dziury w ogrodzie, szczekały i atakowały każdego znajdującego się na podwórku intruza. Nie możemy jednak poprzez szkolenie zmieniać psiej natury! Naszym obowiązkiem jako właścicieli psów jest zapewnienie zarówno bezpieczeństwa otoczeniu psa, jak również uszczęśliwienie go. Musimy tak szkolić psy i takie środowisko im stworzyć w ramach naszego stylu życia, aby zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo i komfort, a przy okazji pozwolić psom być po prostu sobą!

Wiemy już po co, kiedy i w jaki sposób szkolić psa, ale od czego zacząć?

Bez zdobycia wiedzy o szkoleniu psów nie wychowamy dobrze psa. Źródło: Shutterstock

WIEDZA
Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy o wychowaniu, szkoleniu i opiece nad psem, poszukaj na ten temat informacji w Internecie i fachowych książkach. Dzięki zdobytej wiedzy dowiesz się m.in. jak i dlaczego uczy się twój pies, jak przeprowadzać ćwiczenia, jakie metody wykorzystywać w szkoleniu, jak organizować sesje. Poza tym ułatwi ci to poznanie twojego psa, dowiesz się, jakie ma potrzeby, co go uszczęśliwia, w jaki sposób się z nim komunikować itd.

DOŚWIADCZENIE
Wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Jeśli jednak do tej pory nie szkoliłeś psa, możesz mieć z tym problemy. Nie przejmuj się, że od razu wszystko ci nie wychodzi, ale nie obwiniaj za swoje błędy psa. Pamiętaj, że psy się nie mylą, a każdy błąd leży po stronie przewodnika!

POMOC FACHOWCÓW
Jeśli nie czujesz się na siłach samemu szkolić swojego szczeniaka, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia zawodowych psich trenerów. Zapisz się razem ze szczeniakiem do psiego przedszkola lub na kurs posłuszeństwa ogólnego. Ośrodków szkolenia w Polsce jest bardzo dużo, masz w czym wybierać. Wybierz jednak taką szkołę, w której używa się tylko pozytywnych metod szkolenia.

 

ŹRÓDŁA: Aleksanda Cherek, Pies, pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Warszawa, 2011; Paul Owens, Norma Eckroate, Zaklinacz psów, szkolenie czworonoga.