Jak stworzyć dom tymczasowy?

Wiadomo, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na trzymanie kilku psów lub kotów, ponieważ adopcja to zobowiązanie na kilka lub kilkanaście lat. Ale jeśli mamy chęci i odrobinę czasu możemy pomóc bezdomnym zwierzętom dając mi dom tymczasowy. Nie jest to takie trudne.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Tymczasowym opiekunem może zostać każdy kto ma chęci i odrobinę czasu na opiekę nad bezdomnym zwierzakiem. Wystarczy nieco zaangażowania, odrobina wygospodarowanej przestrzeni i serce do zwierząt.

Jak stworzyć dom tymczasowy?

Najłatwiej stworzyć tymczasowe schronienie dla zwierząt nawiązując współpracę z fundacją pomagającą bezdomnym zwierzętom. W ten sposób nie zostajemy z problemami związanymi ze zwierzęciem sami, a w wielu przypadkach dostajemy także wsparcie finansowe potrzebne na wyżywienia zwierzaka oraz pokrycie kosztów związanych z profilaktyką weterynaryjną czy ewentualnym leczeniem. Ponadto fundacja pomaga w szukaniu domu stałego dla zwierzaka, sprawdza chętnych przed przystąpieniem do adopcji, pomaga w organizowaniu transportu i zawsze wspiera dobrymi radami.

Przyjmując pod swój dach tymczasowicza podpisujemy z organizacją umowę o domu tymczasowym, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa oddanemu nam pod opiekę zwierzakowi. Zobowiązujemy się w niej do dbania o zwierzę i sygnalizowania wszelkich problemów z nim związanych. Z drugiej strony często dostajemy wsparcie merytoryczne i pomoc wolontariuszy.

Odpowiedzialność

Prowadzenie domu tymczasowego to nie tylko przyjemność przebywania ze zwierzęciem i satysfakcja z pomagania mu, ale to ciężkie i odpowiedzialne zadanie. Zanim się go podejmiesz przemyśl swoją decyzję, porozmawiaj ze współmieszkańcami o swoich planach. Odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań, które pomogą  w podjęciu decyzji:

Czy na pewno znajdziesz dostateczną ilość wolnego czasu, by móc podjechać do weterynarza na szczepienia i badania kontrolne, czy będziesz w stanie zorganizować transport, czy będziesz miał czas pobawić się ze zwierzakiem, wyjść z nim na spacer, albo zorganizować wybieg dla kota?

Czy będzie Cię stać na utrzymanie zwierzaka? Karma, przysmaki, żwirek dla kota, ewentualne akcesoria: smycze, obroże, kuweta, legowisko, zabawki, klatka oraz profilaktyka i ewentualne leczenie weterynaryjne to naprawdę duże koszty. Jeśli twoja fundacja tego nie finansuje może być Ci bardzo ciężko. Dlatego koniecznie dowiedz się w czym konkretnie fundacja udziela wparcia domu tymczasowemu, zanim do czegokolwiek się zobowiążesz.

Czy będziesz miał cierpliwość do wychowywania i socjalizowania szczeniaka/kociaka, który wszystko gryzie i załatwia się gdzie popadnie? Czy będziesz czekał cierpliwie aż zwierzaka zechce Ci zaufać? Niektóre zwierzęta trafiające do domów tymczasowych są bardzo lękliwe, nieufne, mogą cierpieć na depresję, dlatego wymagają więcej czasu aby przyzwyczaić się do nowych warunków.

Czy w twoim mieszkaniu będziesz mógł wydzielić osobne pomieszczenie dla nowego podopiecznego, tak aby w okresie kwarantanny nie zaraził twoich zwierząt, w którym poczuje się bezpiecznie podczas aklimatyzacji w nowym domu?

Czy jesteś na tyle odporny psychicznie by znosić ciągłe rozstania z podopiecznymi? Trzeba być świadomym tego, że prowadząc  dom tymczasowy zwierzęta będą do niego nie tylko przychodzić, ale i odchodzić. Wprawdzie nie należą do rzadkości przypadki, w których dom tymczasowy staję się domem stałym, jednak idea domu tymczasowego polega na szukaniu zwierzakom nowych rodzin. Tak aby jak najwięcej z nich znalazło swoje miejsce.