Jak starzeje się mój zwierzak?

W jaki sposób przebiega proces starzenia się psów i kotów? Jakie zmiany zachodzą w organizmie starzejącego się zwierzaka? Z jakimi chorobami borykają się czworonożni seniorzy?


Źródło: shutterstock

Początek okresu starzenia się przypada u psów już z początkiem szóstego – siódmego roku życia. Psy dużych ras starzeją się szybciej i krócej żyją niż psy małych ras. U kotów natomiast pierwsze oznaki starzenia pojawiają się nieco później niż ma to miejsce w przypadku psów.

Nieodłącznie z procesem starzenia związane jest siwienie. Zatem pojawiają się u zwierzaków siwe włosy przede wszystkim na głowie. Początkowo na wargach, wokół oczu i uszu, a wkrótce także na tułowiu i całym ciele. Okrywa włosowa sprawia wrażenie zmatowionej suchej z nadmiernie rogowaciejącym naskórkiem. Pojawiać się na niej mogą krostki, grudki i brodawki. Na zębach widoczny jest kamień nazębny a gałki oczne sprawiają wrażenie zamglonych.

Pogorszeniu ulegają zmysł węchu oraz zmysł słuchu. Apetyt bywa zmienny. Jedne zwierzęta wykazują wzrost apetytu, inne jego spadek. Częstokroć w tym wieku zauważalne są także zmiany upodobań smakowych. Wyraźny jest spadek aktywności fizycznej zwierzęcia. Częściej śpi. Jest mniej ruchliwe, o wyraźnie mniejszym wigorze. Często jest to wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub stawów. Zauważany jest brak dostatecznej koordynacji ruchowej (np. zwierzę kładzie się obok posłania) i demencji starczej (np. oddaje mocz lub kał w nieodpowiednim miejscu).

Stare osobniki są bardziej wrażliwe na zmienne warunki temperaturowe. W chłodniejsze dni szybko marzną, w upalne szybko męczą się. Poza tym szybkie męczenie się może być związane z niewydolnością układu krążenia objawiającego się również obrzękami zastoinowymi, sinicą, tzw. kaszlem sercowym i okresowymi utratami przytomności. Na skutek osłabienia mięśniowego w tym mięśni tłoczni brzusznej oraz na skutek osłabienia perystaltyki jelit, powiększenia gruczołu krokowego utrudniona może być defekacja. Warto w takich chwilach dostarczyć zwierzakowi w diecie większą ilość błonnika.

 Na skutek zaburzeń hormonalnych pojawić się mogą na skórze symetryczne przerzedzenia włosa i wyłysienia. W wyniku pogorszenia sprężystości mięśni i częściowego ich zaniku zarys rysów twarzy ulega wyraźnemu zaostrzeniu. Brzuch i sutki stają się obwisłe.

U starszych osobników notuje się spadek odporności, przez co zwierzaki stają się bardzo wrażliwe na wszelkiego typu infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Toteż warto zadbać o preparaty immunostymulujące i o dobrą suplementację mineralno – witaminową. Również z tego powodu trzeba pamiętać o konieczności szczepień ochronnych.