Jak sprawdzić czy zwierzak cierpi na nadwagę?

Miliony zwierzaków mieszkających w bogatych krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych cierpią na nadwagę i zmagają się z otyłością. Skutkiem niewłaściwej diety i braku odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu są poważne problemy ze zdrowiem i chroniczne choroby, które nie tylko skracają długość życia, ale także obniżaja komfort czworonogów. Z kolei dla opiekunów zwierzat oznaczają dodatkowy stres i spore wydatki. Dlatego warto regularnie kontrolować wagę swojego pupila i zapobiegać powstawaniu nadmiaru obciążających jego organizm kilogramów.  

Otyłe zwierzęta są nieszczęśliwe i mają problemy z poruszaniem się Otyłe zwierzęta są nieszczęśliwe i mają problemy z poruszaniem się Źródło: Shutterstock

Problemem jest nie tylko nadmierna waga czworonogów, ale również niski poziom świadomości opiekunów zwierząt. Jak informuje Amerykańskie Stowarzyszenie Weterynaryjne (The American Veterinary Medical Association) spośród ponad czterdziestu milionów psów mieszkających w Stanach Zjednoczonych około siedemnaście milionów (a więc mniej więcej 40%) cierpi na nadwagę lub otyłość. Niestety zaledwie 17% ich właścicieli zdaje sobie sprawę z poważnej przypadłości swoich ulubieńców. Aby stwierdzić czy zwierzak cierpi na nadwagę lub otyłość, wystarczy wykonać prosty test i spróbować dotknąć żeber psa lub kota. Jeśli kości są łatwo wyczuwalne pod skórą oznacza to, że zwierzak ma prawidłową lub zbyt niską wagę. W przeciwnym razie należy skorzystać z porady weterynarza.

O nadwadze i otyłości czworonoga świadczy również szereg innych objawów takich jak zadyszka, złe samopoczucie, brak ochoty na spacery, ospałość, ociężałość itd. W początkowym etapie, wystarczy spędzać z czwornogiem więcej czasu na świeżym powietrzu i nieco zmodyfikować jego dietę. Zaawansowane stadium otyłości wymaga z kolei zastosowania nie tylko diety, ale również specjalistycznego leczenia.

 

Źródło: ZoetisUS.com, Mother Nature Network