Jak sika kot i pies - co to oznacza?

Przepraszam, że o to zapytam, ale czy przypadkiem nie zastanawiałeś się, dlaczego niektóre psy podczas spaceru sikając podnoszą łapę, a niektóre kucają? A może wiesz, z czym wiąże się to, że koty są czyściochami i wolą załatwić swoje potrzeby w ustronnym miejscu – specjalnie do tego przygotowanym?

Źródło: Shutterstock

W jaki sposób kot oddaje mocz?

Koty są bardzo przyzwyczajone do swoich toaletowych zwyczajów. Mają swoje miejsca, z których korzystają. Jeśli zdarza im się oddać mocz w innym miejscu, może to być niepokojące. Koty wykorzystują swój mocz do komunikowania się z innymi kotami lub w celu opróżnienia pęcherza. Jeśli kot chce opróżnić pęcherz, to przykuca i oddaje dużą ilość moczu na płaską powierzchnię. Czasem też w tym miejscu drapie. W celu oznakowania terenu kot staje, przebiera tylnymi nogami, porusza ogonem i oddaje niewielką ilość moczu na powierzchnię, gdzie zamierza zostawić ślad zapachowy. Zwykle koty robią to na zewnątrz, ale zdarza się, że również w domu. Większość domowych kotów, które są wykastrowane jednak tego nie robią, ponieważ prawdopodobnie nie czują takiej potrzeby. Jeśli się tak dzieje, oznacza to, że kot czuje się zestresowany i robi to, aby poczuć się pewniej, np. jeśli w pobliżu jest inny kot, w domu pojawiają się goście, dzieci, następuje zmiana przemeblowania itd.

 

W jaki sposób pies oddaje mocz? 

Szczeniaki dopóki nie nauczą się kontrolować swojego pęcherza, najczęściej sikają w miejscu, w którym aktualnie przebywają. Młode psy „popuszczają” także chwilach radości oraz stresu. Psa jednak można wytrenować w aspekcie higieny. Już szczenięta można uczyć odpowiedniego zachowania – na przykład tego, że sika się tylko w jednym, przeznaczonym do tego miejscu. Może to być na przykład kuweta czy rozłożone stare gazety. W specjalistycznych sklepach można również kupić specjalne olejki, które są przeznaczone do treningu czystości. Użycie tych olejków zachęca psy do załatwiania się w konkretnym miejscu. Obserwuj dobrze swojego psa – szczeniak, który kręci się w jednym miejscu na pewno potrzebuje się załatwić. Wtedy możesz go przenieść od razu w odpowiednie miejsce. Aby nauczyć psa sikać na dworze, należy stopniowo przesuwać kuwetę lub gazety w stronę drzwi.

Pewnie zauważyłeś, że szczeniaki oraz suki sikają, kucając. Dorosłe osobniki rasy męskiej podnoszą łapę. Co oznacza sikanie w tak charakterystyczny sposób? Psy sikając, podnoszą łapy, aby oznaczyć swój teren. Im wyżej został ulokowany znacznik zapachowy, tym wyżej był samiec, który go tam pozostawił. Oczywiście mniejsze psy nie robią sobie z tego nic i oznaczają teren na swojej wysokości. Tylko po to, aby zneutralizować zapachy swojego „poprzednika”. Suki również znaczą teren. Swój znacznik zapachowy zostawiają w miejscu „poprzednika”. W ten sposób zaznaczają swoją obecność i podkreślają znaczenie w danym środowisku.