Zacznijmy od szukania ośrodka szkolenia psów mającego w swojej ofercie kurs przygotowujący do egzaminów Psa Towarzyszącego.
Gdzie szkolić?
Nie wszystkie ośrodki szkolenia psów proponują szkolenie na PT. Egzamin Psa Towarzyszącego opiera się na Regulaminie Egzaminów i Zawodów Psów Towarzyszących 1,2 i 3 stopnia z 2009 roku, jeśli więc chcemy aby nasz pies pomyślnie go zdał i to z oceną doskonałą musimy przygotowywać czworonoga do egzaminu pod kątem tego regulaminu. Dlatego powinniśmy poszukać takiej szkoły i kursu, który stricte przygotuje naszego psa do PT.
Wybierając ośrodek szkolenia psów zwróćmy uwagę na: |
1. Pracę i kwalifikacje instruktorów |
2. Organizację szkolenia |
3. Czas i okres kursu |
4. Miejsce szkolenia |
5. Metody szkolenia |
Przeglądając oferty ośrodków szkolących psy zacznijmy od strony internetowej Związku Kynologicznego w Polsce. Znajdźmy oddział w naszym mieście i tam poszukajmy rekomendowanych przez ZKwP ośrodków szkolenia, które mają w swojej ofercie szkolenie na Psa Towarzyszącego.
Przejrzyjmy oferty również innych psich szkół, które nie są rekomendowane przez ZKwP, a szkolić mogą na świetnym czy nawet lepszym poziomie. Należy pamiętać, że w Polsce nie istnieje żadna instytucja nadzorująca ośrodki szkolenia psów, i taką szkołę może otworzyć każdy. Konkurencja na tym rynku jest dość duża więc mamy w czym wybierać. Wybierając ośrodek szkolenia warto się do niego wybrać osobiście i przyjrzeć się szkoleniu z bliska, poznać instruktorów, uczestników, zobaczyć jak wygląda teren ośrodka, czy jest wystarczająco zabezpieczony itd. Nasze osobiste odczucia odnośnie zobaczonego szkolenia są w tej kwestii akurat dobrym doradcą. Jeśli nie podoba nam się zachowanie i podejście do klienta instruktorów, metody szkolenia czy ośrodek to znaczy, że warto rozglądać się dalej. Szukajmy aż znajdziemy, nie oszczędzajmy na to czasu i pieniędzy, ponieważ nieefektywne szkolenie z pewnością będzie kosztowało nas dużo więcej nerwów, pieniędzy, a co gorsze może „zepsuć” nam psa i dobrą z nim relację.
Jak długo trwa szkolenie na PT i ile kosztuje?
Na to chyba nie ma reguły. Porządne ośrodki szkolenia szkolą psy do skutku, starając się przygotować je jak najlepiej do egzaminu. Z pewnością szkolenie młodego psa trwa szybciej i przebiega sprawniej, niż w przypadku psa dorosłego, który nabawił się już złych nawyków.
Większość szkół proponuje 3 miesięczne szkolenie, gdzie spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają od 1-1,5h. Szkolenie PT kosztuje ok. 500-600zł.
Czego potrzebujemy na szkolenie?
Chęci, cierpliwości, dobrego instruktora, mnóstwo smaczków, zabawek, entuzjazmu no i oczywiście psa!
ŹRÓDŁA: www.zkwp.pl; konsultacja merytoryczna: Magdalena Łęczycka, Tomek Jakubowski www.animag.eu.