Jak się witać z psem

Jeśli pies zaatakuje człowieka od razu słychać głosy: agresywny, trzeba uśpić! Tymczasem nawet łagodny pies, jeśli poczuje się zagrożony, może zaatakować. Dlatego edukować powinniśmy nie tylko psy, ale i ludzi, szczególnie dzieci. O czym powinniśmy pamiętać? 

Źródło: Shutterstock

Coraz częściej słyszy się o wypadkach pogryzienia dzieci przez psy, warto więc zadbać, aby nasze pociechy uniknęły takiego zagrożenia. Jeśli dzieci będą wiedziały jak nie doprowadzić do sytuacji w której pies poczuje się zagrożony ich zachowaniem, będą bezpieczniejsze, a nasze psy – spokojne i szczęśliwe. Poniżej przedstawiam krótki instruktaż dotyczący prawidłowego witania się z psem, który z można omówić i ćwiczyć z dziećmi od około 7-8 roku życia.  

Jeżeli widzisz psa, z którym chcesz się przywitać, bez względu na to, czy znasz go czy nie…

1. Zatrzymaj się w pewnej odległości od psa

Jeżeli pies jest naprawdę daleko od Ciebie, możesz spróbować podejść do niego  na odległość kilkunastu kroków, jednak pamiętaj, by zbliżać się po łuku a nie na wprost, jak podchodzisz do koleżanki czy kolegi. 

2. Zapytaj opiekuna psa, czy możesz przywitać się z jego psem

Jeżeli z jakichś przyczyn nie będzie to możliwe, spokojnie odejdź. 

3. Jeśli opiekun psa pozwoli Ci przywitać się z psem, stań bokiem do zwierzęcia

Jeżeli pies z którym pragniesz się przywitać jest mały, możesz ukucnąć; pies poczuje się wówczas bardziej komfortowo. Wszyscy boimy się zwierząt czy ludzi o wiele od nas większych. 

4. Poczekaj aż pies sam do Ciebie podejdzie

Jeżeli pies do Ciebie nie podejdzie, być może, tak jak każdy z nas, nie ma w danej chwili ochoty na kontakty z obcymi ludźmi lub jest po prostu nieśmiały. Zostaw go w spokoju. Spróbujecie przywitać się podczas następnego spotkania.

5. Pozwól psu spokojnie Cię obwąchać

Pamiętaj, że podejście psa do Ciebie nie oznacza, że możesz go pogłaskać. Ty też nie lubisz, gdy głaszczą Cię po głowie dopiero co poznane osoby. 

6. Pamiętaj, by nie wpatrywać się w oczy psa

Psy tego nie lubią. Podobnie jak pisków, gwałtownych ruchów czy machania rękami, to może je porządnie wystraszyć. Podczas witania się z psem postaraj się zachowywać spokojnie, trzymać ręce wzdłuż ciała i mówić spokojnym głosem. 

7. Odejdź od psa spokojnym krokiem

Jeśli zaś pies pierwszy odejdzie od Ciebie, nie wołaj go i nie podchodź do niego. Pies zrobił to co my, gdy skończyliśmy z kimś rozmowę: odwrócił się i poszedł w swoją stronę.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że powyższy rytuał witania się z psami należy powtarzać z dziećmi wielokrotnie i możliwie często, aż stanie się nawykiem. Dziwnym może również wydawać się fakt, że w powyższych radach nie znalazła się wzmianka o tak popularnie rozpowszechnionym zachowaniu jak wyciąganie ręki do psa, by mógł nas powąchać z niewielkiej odległości, czy informacja o miejscach na ciele psa, w których lubi on być głaskany. Musimy być jednak świadomi, że nawet nasze lekkie wyciągnięcie ręki, może sprawić, że nieśmiały pies poczuje się zagrożony i zmuszony do obrony. Nie wszystkie zwierzęta lubią też być głaskane; często psy podchodzą do nas jedynie po to by  nas powąchać lub by się o nas otrzeć, czego niestety nie wszyscy są świadomi.

Warto również wiedzieć, że zapoznanie dziecka z psem może być poprzedzone tak zwanym spacerem równoległym, podczas którego odległość między dzieckiem a zwierzęciem zmniejsza się systematycznie. Kolejną możliwością jest wcześniejsze powąchanie przez psa zapachu, pozostawionego przez dziecko na trawie czy ziemi - w tej sytuacji pies i dziecko muszą zataczając koło zamienić się miejscami, aby pies spokojnie mógł powąchać wspomniane wyżej ślady.

Pamiętajmy, że prawidłowe nawyki nabrane względem zwierząt procentują. Nauczmy dzieci uniwersalnego sposobu poznawania wszystkich psów (znajomych czy też nie), odczytywania sygnałów uspokajających i pozostałych ważnych zasad zachowywania się w obecności psów a zwiększymy szanse na to, że nie sprowokują w przyszłości  potencjalnie niebezpiecznej dla siebie sytuacji.