Jak się masz, koteczku?

Koty są tajemnicze, o tym wiedza wszyscy. Ta, urocza skądinąd, cecha charakteru może sprowadzić na nie spore kłopoty – zwłaszcza, gdy ukrywają, że coś im dolega. Dlatego, aby w porę zareagować i zapobiec nieszczęściu, obserwuj swojego pupila bardzo uważnie. Oto najważniejsze sygnały alarmowe.

Źródło: Shutterstock

Coś się zmieniło

Każda, podkreślmy to: KAŻDA, zmiana w zachowaniu kota powinna zwrócić twoją uwagę. Nie chodzi o wzbudzenie paniki, ale gdy zaświeci się lampka alarmowa, powinieneś uważniej przeanalizować typowy koci dzień i wychwycić ewentualne różnice. Pamiętaj, że koty domowe mają bardzo unormowany tryb życia.

On jest jakiś inny

No właśnie! Ale jaki? Zazwyczaj określenie „jest jakiś inny” odnosi się do tego, że dotychczas towarzyskie zwierzę nagle zaczyna szukać ustronnego miejsca i wcale nie ma ochoty na interakcję. Być może się chowa – a to do pudełka, a to za fotel, a to pod kanapę. Może nie pozwala na pieszczoty, choć zawsze samo przychodziło, żeby podrapać je za uchem.

Miska pod kontrolą

Zmiana apetytu, i to w obydwie strony, powinna być sygnałem alarmowym do przeprowadzenia dalszego śledztwa. Kot, który nagle zaczyna jeść dużo więcej niż zwykle jest tak samo dziwnym zjawiskiem jak ten, który traci ochotę nawet na ulubione przysmaki. Podobnie sprawa ma się z wodą. Jeśli twój czworonożny przyjaciel pije, pije i przestać nie może, trzeba zwrócić się do weterynarza. Taki objaw może wskazywać na problemy z nerkami albo cukrzycę. Nawet, gdy jest upał i picie większej ilości wody wydaje się być logiczne, obserwuj uważnie i reaguj, gdy tylko cos cię zaniepokoi.

Co słychać w kuwecie?

Kuweta to drugi, oprócz miski, żelazny punkt zwykłego kociego dnia. Ją też musisz mieć na oku. Problemy z oddawaniem moczu mogą być spowodowane przez bardzo groźne dla życia schorzenia, dlatego powinieneś mieć kontrolę nad jej zawartością. Bezwzględnie i codziennie. Niebezpieczne są również zaparcia i biegunki. Te bywają powodowane stresem, nagłą zmianą karmy lub wody, ale też inwazją pasożytów, zatruciem i wieloma innymi czynnikami. Krew w kuwecie to alarm najwyższego rzędu.

Nieżyt żołądka, a może tylko nadmiar sierści?

Podobnie jak biegunka, do odwodnienia mogą prowadzić przedłużające się wymioty. Niektórzy kociarze przyzwyczaili się, ze ich pupile regularnie zwracają na podłogę kłębuszki sierści, która zbiera się w ich żołądkach podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Symptomem choroby (lub zatrucia) mogą być wymioty treścią pokarmową, występujące zwłaszcza krótko po jedzeniu. Kot, który wymiotuje wielokrotnie w krótkich odstępach czasu może potrzebować nawadniającej kroplówki.

Jakoś dziwnie śpi, jakoś dziwnie chodzi

Bywa, że kot ma problemy z oddychaniem. Nie zawsze będą się one objawiać szerokim otwieraniem pyszczka i łapczywymi próbami nałapania powietrza „na zapas”. Taki kot leżąc będzie unikał pozycji na boku i starał się ze wszystkich sił trzymać głowę podniesioną. Nie przeocz tego. Z kolei kocisko, któremu plączą się łapy, wcale nie musi być zabawne. Zaburzenia równowagi mogą wskazywać na poważne schorzenia neurologiczne.

Szybki przegląd pyszczka

Szczególnym miejscem w kocim ciele są dziąsła. To ich stan trzeba sprawdzić zawsze, gdy z kotem jest coś nie tak. Dziąsła zdrowego kota maja kolor różowy. Pod naciskiem ten kolor szybko blednie i równie szybko odzyskuje barwę wyjściową.  Jeśli jest inaczej – dziąsła są blade, albo kolor wraca bardzo powoli, może to świadczyć o anemii albo słabym krążeniu krwi. Dziąsła i język sinieją? Niedobrze, zwierzęciu może brakować tlenu. Dziąsła są mocno czerwone? Trzeba wziąć pod uwagę przegrzanie lub zatrucie tlenkiem węgla. Problemy z krzepnięciem krwi zazwyczaj objawiają się małymi czerwonymi plamkami, a kłopoty z zębami – nieświeżym oddechem i zaczerwienieniem na linii zębów i dziąseł.

Czy kot może się przeziębić?

Pewnie, że może, ale kaszel bywa też objawem ciała obcego w drogach oddechowych. Być może czworonóg połknął coś niejadalnego, albo kłębek sierści utknął i nie może wydostać się na zewnątrz? Kaszel spowodowany jest również alergią, astmą, a nawet chorobami płuc i serca. Jeśli zwierzę kaszle intensywnie, nie może złapać oddechu, a jego dziąsła sinieją, pomoc potrzebna jest natychmiast.

Ciepło/zimno

U ludzi podstawowym wyznacznikiem zdrowia lub choroby i pierwszym z niepokojących sygnałów bywa zmiana temperatury ciała. Kotu temperaturę możesz zmierzyć samodzielnie. Prawidłowa to 38-39 stopni Celsjusza (wahania zależą od wagi, wieku i rasy).

 

 

 

 

Korzystałam z vetstreet.com