Jak się ma wygląd nosa do zdrowia pupila?

Powszechne jest przekonanie, że wygląd nosa psa i kota odzwierciedla stan zdrowia zwierzęcia. Po części to prawda. Przeważnie zdrowy zwierzak ma lekko wilgotny i chłodny nosek, ale są od tej reguły wyjątki. Mimo to nos zwierzaka to ważny wskaźnik jego zdrowia. 

Jak wygląda zdrowy nos zwierzaka? Jak wygląda zdrowy nos zwierzaka? Źródło: Photo credit: stereotyp-0815 / Foter / CC BY-NC-SA

Wilgotny i zimny nos wyznacznikiem zdrowia pupila? Nie do końca. Zdarzają się zdrowe zwierzęta z nosem bardziej suchym i nieco cieplejszym niż przyjęty standard. Zatem akurat te objawy nie są specjalnym wymiernikiem zdrowia czy choroby

Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy zauważymy wydobywającą się z nosa wydzielinę. Jej charakter jest także bardzo ważny. Kiedy wypływa niewielka ilość bezbarwnej wydzieliny o wodnistym wyglądzie to najprawdopodobniej jest to wynikiem łakomstwa psa, niepewności a nawet stresu. Jeśli jednak wydzielina przyjmuje wygląd kataru sprawa staje się bardziej poważna. Owszem może to być jeden wśród objawów banalnego przeziębienia, ale również może to być początek groźniejszej choroby. Wyciek z nosa występuje w przebiegu nosówki, kataru kotów, kaszlu kenelowego, towarzyszy zalegającemu w nosie ciału obcemu.

Wyciek z nosa o różnym wyglądzie spotykany jest także w martwicy przegrody nosowej, w przebiegu procesów nowotworowych na terenie jamy nosowej. Spotykany jest też przy zaniedbanych stanach zapalnych zębów szczęki z przetokami do jamy nosowej.

Zmiany w wyglądzie samego nosa bywają następstwem złej pigmentacji, czasem bielactwa, urazów mechanicznych, oparzeń i odmrożeń, zakażeń bakteryjnych i grzybiczych oraz chorób o tle autoimmunologicznym.

Niektóre rasy kotów i  psów krótkonosych (tzw. brachycefalicznych) miewają zbyt wąskie skrzydełka nosowe, znacznie utrudniające oddychanie. Konieczna w takich przypadkach jest ich korekta chirurgiczna.