Jak rozpoznać płeć kota?

Miłośnicy kotów, którzy decydują się na przygarnięcie domowego pupila, zazwyczaj nie zastanawiają się, jaką płeć będzie miał ich nowy ulubieniec. Kilkumiesięczny lub młodszy kociak jest tak uroczy, że na jego widok wpadamy w zachwyt i nie jest dla nas ważne, czy to „chłopiec”, czy „dziewczynka”.

Źródło: pixabay.com

Jeśli przygarniamy zwierzątko z fundacji pomagającej kotom, zazwyczaj znamy jego płeć. Kotek wcześniej jest zabierany przez opiekunów z fundacji na wizytę u weterynarza, odrobaczany i zaszczepiony. Ma już założoną książeczkę zdrowia kota z informacją o płci, która była określona przez weterynarza. Jeśli bierzemy kociaka od kogoś znajomego, któremu okociła się kotka lub to nasza kotka urodzi małe kocięta, zazwyczaj nikt nie ma pojęcia o płci. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić płeć kota, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jak rozpoznać płeć kota?

Kocury zwykle są większe od kotek, mają większe łapki i głowy i są bardziej umięśnione. Mają jednak większe tendencje do tycia, zwłaszcza w okolicach brzuszka. W przypadku niektórych ras i indywidualnych osobników, mogą się zdarzyć odstępstwa od tej reguły, dlatego oceniając na tej podstawie, nie mamy żadnej pewności.

W niektórych przypadkach na płeć może wskazywać umaszczenie kota. Koty o szylkretowym futerku (trójkolorowym lub rudo-biało-czarnym) to prawie wyłącznie samice, natomiast koty rude to w większości kocurki.

By z całą pewnością określić płeć kota, musimy zajrzeć pod jego ogon.

Kotek czy kotka - średnik i przecinek

Często można spotkać porównanie narządów płciowych i wydalniczych kotków obu płci do… znaków interpunkcyjnych. Choć może się to wydawać dziwne, te okolice u kotów rzeczywiście przypominają dwukropek (u kociaka płci męskiej) i średnik (u kotka płci żeńskiej). U samców na górze znajduje się odbyt, a na dole otwór moczowy i mały penis. Oba te narządy u kocura wyglądają jak kropki ( : ). Pomiędzy dwiema „kropkami” powinny znajdować się jądra i moszna, ale u małego kociątka są słabo widoczne, bo jeszcze się w pełni nie wykształciły. W miejscu jąder mogą być wyczuwalne zgrubienia, które z czasem zmienią się w wyraźne, twarde guzki. Wraz z upływem czasu, bardziej widoczna będzie również moszna.

Z kolei u kotków płci żeńskiej, genitalia przypominają średnik ( ; ). To skojarzenie także zawdzięczają budowie – u góry znajduje się „kropka” , którą jest odbyt, tak samo jak u kocurów. Różnica pojawia się w dalszej części narządów płciowych. U kotki znajduje się tam wagina – długa pionowa szczelina, kształtem przypominająca przecinek (dolną część średnika).

 

Zatem jak odróżnić kota od kotki?

W tym celu należy podnieść ogonek kota i delikatnie nacisnąć „dolną kropkę’, czyli otwór moczowy. Jeśli nasz pupil jest płci męskiej, po naciśnięciu tego miejsca pojawi się („wyjdzie na wierzch”) fragment penisa. W ten sposób uzyskasz pewność, że twój maluch to kocurek.

 

Ponadto u kotów, podobnie jak w przypadku ludzkich narządów płciowych, odległość odbytu od genitaliów jest znacznie krótsza u samic niż u samców. Między odbytem a waginą kotki przestrzeń jest naprawdę niewielka, kilkumilimetrowa lub wręcz prawie wcale jej nie widać.

 

Jak rozpoznać płeć małego kota?

Należy pamiętać, by nie zabierać małych kotków od matki przed ukończeniem przez nie dwunastego tygodnia, czyli 3 miesiąca życia, ponieważ może to spowodować stres zarówno u kociaka, jak i jego matki. Może odbić się to negatywnie na psychice kotka i doprowadzić do wykształcenia nieprawidłowych nawyków behawioralnych.

Co jednak, jeśli znajdujesz małego, porzuconego kotka lub nie ma możliwości pozostawienia kociaka przy matce? Z pewnością znajomość jego płci będzie Ci potrzebna. Jest to niezbędna informacja dla weterynarza, którą wpisze do książeczki zdrowia Twojego pupila. Płeć zwierzątka ma również ogromne znaczenie dla prawidłowej opieki nad nim (żywienie, kastracja lub sterylizacja, zapobieganie chorobom). Oczywiście potrzebujemy też znać płeć, by nadać kotkowi odpowiednie imię.

Małe kotki są praktycznie identyczne, ponieważ różnice między płciami uwidaczniają się dopiero w dorosłości. Kociątko po urodzeniu ma jeszcze zbyt niedojrzałe, zbyt małe narządy płciowe, by można było na podstawie ich wyglądu określić płeć. Minimalny wiek kociaka, w jakim możemy określić, czy jest kocurem, czy kotką, to 2 tygodnie. Nie zawsze jednak będzie to możliwe nawet u dwutygodniowych czy miesięcznych kociąt. Problem z określeniem wieku tak małego kotka może mieć nawet weterynarz. Jeśli udamy się do niego z kociakiem, zapewne poprosi nas, byśmy wrócili, gdy kotek trochę podrośnie.

 

Płeć kota – czy ma znaczenie?

Powszechnie uważa się, że kocury mają więcej energii, są bardziej aktywne i skore do zabawy, a kotki – spokojniejsze i łagodniejsze. Nie zawsze jednak to się sprawdza, dużo zależy od konkretnego kociego osobnika. Mitem jest, że kocury są agresywne, a kotkom to się nie zdarza. Charakter, osobowość i zachowania kota to bardzo indywidualna kwestia, na którą wpływ ma wiele złożonych czynników.

Z pewnością kocury przed kastracją mogą wychodzić na długie godziny w poszukiwaniu samicy. Mogą też zdarzać im się starcia z innymi kocurami, które przemierzają okolicę w podobnym celu. Jeśli kocur jest kotem niewychodzącym, może próbować uciekać z domu. Oprócz tego, kocury znaczą teren moczem o wyjątkowo silnym zapachu, co w mieszkaniu jest dużym problemem dla właściciela. Koty wykastrowane nie będą przejawiać takich tendencji.

Z kolei u kotki, która wejdzie w okres rui, można zaobserwować takie zachowania jak intensywne ocieranie się o przedmioty, unoszenie do góry tylnej części ciała i ogona. Kotka robi to praktycznie bez przerwy, zaniedbując nawet swoje potrzeby fizjologiczne, takie jak sen czy jedzenie. Dla obu płci brak partnera jest dotkliwy i niezdrowy, dlatego kastracja lub sterylizacja jest zdecydowanie zalecana nie tylko dla komfortu właściciela, ale przede wszystkim dla dobra kotów. Niekontrolowane mnożenie się kotów domowych to także cierpienie nowo narodzonych, bezdomnych kociąt, z których spora część nie będzie w stanie przeżyć samodzielnie. Kocury należy kastrować w wieku 6-8 miesięcy, zanim zaczną przejawiać zachowania świadczące o poszukiwaniu partnerki. Sterylizacja kotki także powinna odbyć się przed pierwsza rują.