Jak rozpoznać nadwagę i otyłość u psa?

Skąd wiadomo, ze nasz pies to grubas? Nie tylko dyskretne uwagi rodziny czy ogólnie zaokrąglona psia sylwetka powinna być dla nas wskazówką. Uważna obserwacja psiego ciała pomaga określić, gdzie leży problem.

Źródło: Hemera/Thinkstock

Większość właścicieli psów nie potrafi w sposób prawidłowy rozpoznać nadwagi i otyłości u swoich podopiecznych. Powstało wiele badań natury socjologicznej na temat zdolności oceny sylwetki psa przez właścicieli i okazało się, że w mniejszym stopniu na problem otyłości psa są wyczuleni właściciele, którzy sami cierpią na tę dolegliwość. Nadwaga i otyłość nie jest poza tym traktowana przez właścicieli jako problem, którego skutkiem mogą być inne schorzenia psa, np. problemy  z układem kostno-stawowym czy cukrzyca. Otyłość u psów predysponuje je w większym stopniu do powstawania procesu nowotworowego.

Definicja otyłości to nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, które prowadzi do zwiększenia wagi o ponad 20% prawidłowej masy ciała. Natomiast nadwagą określamy stan, w którym stwierdza się nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, ale masa ciała nie przekracza o 20% prawidłowej masy ciała.

Podstawą klasyfikacji sylwetki psa jest umiejętność określenia jej przynależności do poszczególnych typów:

  • Pies wychudzony - wyraźnie widoczne żebra, kości miednicy i kręgosłup, mocno podkasany brzuch, brak tkanki tłuszczowej.
  • Pies z niedowagą - widoczne, dobrze wyczuwalne żebra, wyraźnie podkasany brzuch, bardzo niewielka ilość tkanki tłuszczowej.
  • Pies z prawidłowa masą ciała - żebra niewidoczne, ale dobrze wyczuwalne, pokryte cienką warstwą tkanki tłuszczowej, podkasany brzuch.
  • Pies z nadwagą - żebra słabo wyczuwalne pod skórą, pokryte wyraźną warstwą tłuszczu, nieznaczne podkasanie brzucha, niewidoczna talia.
  • Pies otyły - żebra niewyczuwalne lub bardzo słabo wyczuwalne, brak talii, brzuch zaokrąglony, widoczne pokłady tłuszczu w okolicach lędźwi i u nasady ogona. Otyłości towarzyszą także trudności w poruszaniu i higienie, słaba kondycja fizyczna.