Jak rozmawiać z hodowcą przed kupnem psa?

  • Czy znasz właścicieli psów z tej hodowli? Spotkałeś ich osobiście? Możesz się z nimi skontaktować na forum internetowym, grupie na Facebook’u?
    Jeśli masz problem ze znalezieniem takich osób, poproś hodowcę o namiary do kogoś - np. wybierz mioty, z tych prezentowanych na stronie internetowej i poproś i kontakt do właścicieli psów z danego miotu. Od takich osób możesz dowiedzieć się jeszcze więcej, niż powie ci sam hodowca. Gdyby hodowca robił z tym problemy, to powinno cię zaniepokoić. Nie ma lepszej reklamy niż zadowoleni klienci!

  • Czy będzie przygotowana dla ciebie umowa? Czy w umowie będzie klauzula o możliwości odebrania ci psa i o możliwości zwrotu psa do hodowli? Dlaczego to istotne?
    Hodowca, któremu zależy na dobru psa nie chce dopuścić do sytuacji, w której będzie mu się działa krzywda. Np. sprzeda komuś psa do domu, a ktoś uczepi go na łańcuchu przy budzie albo wystawi w walkach psów. Podobnie ty, możesz zauważyć u psa poważne wady zdrowia lub charakteru, które zostały przez hodowcę zatajone albo niedostatecznie przebadane. Lepiej to obgadać jeszcze przed zakupem.
    Źródło: https://pixabay.com/
     

  • Czy możesz odwiedzić hodowlę?
    Hodowca nie powinien robić z tego problemu. Nie powinien mieć niczego do ukrycia. Jeśli suczka, matka szczeniaków odwiedza wystawy, to dlaczego nie możesz jej poznać przed zakupem szczeniaków?

  • Czy możesz dowiedzieć się o rodzicach, dziadkach i pradziadkach psiaka?
    Pies rasowy to nie tylko pies po rasowych rodzicach, ale po dziadkach, pradziadkach itd. Oczywiście, zawsze kiedyś się zaczyna. Ale warto wiedzieć dlaczego tak, dlaczego akurat te dwa reproduktory, czym się dany hodowca kierował? Czy tylko wyglądem, budową, umaszczeniem, czy może też charakterem, sprawnością, sprytem piesków? Czy świadomie buduje swoją hodowlę i czy poważnie do tego podchodzi. Masz do tego prawo by o to pytać i masz prawo znać szczegółowy rodowód psa.

  • Czy możesz przyjechać do hodowli z behawiorystą?
    Hodowle coraz częściej korzystają z opinii behawiorysty jeszcze przed sprzedażą szczeniaków. On ocenia, z jakimi pieskami mamy do czynienia, jakie mają usposobienie, charakter. Jednak jeśli chcesz, to masz do tego prawo, by niezależny behawiorysta przyjrzał się pieskom u hodowcy.

  • Czy możesz liczyć na kontakt i wsparcie, gdy już odbierzesz szczeniaka?
    Tego nie zapewni ci żaden pseudohodowca. Najczęściej zapada się pod ziemię, gdy tylko odbierzesz psa, nie odbiera telefonów i nie odpisuje na mejle. Nikt nie zna szczeniaków i ich rodziców lepiej niż ich opiekun - hodowca. Do kogo więc masz się zwrócić, gdy coś cię zdziwi albo zaniepokoi?
NASTĘPNA STRONA POPRZEDNIA STRONA

1 2 3