Jak rozmawiać trzeba z psem?

"Gdyby psy umiały mówić, być może byłoby nam się tak trudno z nimi dogadać, jak z ludźmi" - twierdził bajkopisarz Karel Čapek. Nie da się ukryć, że ta stara prawda znajduje odbicie w naszym życiu. Z psem można jednak się dogadać, a nawet trzeba.

Źródło: Shutterstock

Większość naszych konfliktów z psami wynika z „niedogadania się”. Jednak nie musimy posiadać zdolności dra Dolittle czy mieć pierścień króla Salomona by móc rozmawiać ze swoim psem. Nie potrzebujemy do tego żadnych nadprzyrodzonych zdolności wystarczy, że dowiemy się w jaki sposób pies postrzega świat i nauczymy się jego języka.

Gadaj w pieskim
Patrząc na doskonale wyszkolone psy możemy odnieść wrażenie, że świetnie rozumieją mowę i intencje swojego przewodnika. Chociaż jesteśmy w stanie nauczyć nasze psy rozumienia i reagowania we właściwy sposób na kilka tysięcy słów i na znaki optyczne to nie osiągniemy tego inaczej jak poprzez „myślenie i mówienie” jak pies. To my wpierw musimy nauczyć się ich języka , by potem nauczyć psy rozumienia naszej, ludzkiej mowy. Zwróć uwagę, że psy mówią w dwojaki sposób. Po pierwsze wydają z siebie różnorodne dźwięki takie jak: skomlenie, wycie, szczekanie czy warczenie. Po drugie wyrażają się za pomocą mowy ciała (postawy i gestów). Używaj psiego języka zwracając się do swojego psa, wtedy twoje intencje będą dla niego jasne.

Poznaj psi świat
Musimy uświadomić sobie, że pies żyje w zupełnie innym świecie niż my. Psi świat to świat zapachów. W przeciwieństwie do człowieka, który poznaje świat za pomocą wzroku, pies poznaje świat za pomocą węchu. Natura obdarzyła psa węchem absolutnym i doskonałym słuchem. Nie dziwmy się więc naszemu psu, który podczas spaceru dokładnie obwąchuje każdy słupek i krzaczek. On po prostu czyta najświeższe informacje z okolicy.

Pies widzi świat nosem. Zapachy dla psa są głównym źródłem informacji o jego otoczeniu. Źródło: Shutterstock

Słuch psa jest o wiele wrażliwszy od naszego, wychwytuje i zapamiętuje dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ponadto dzięki ruchomej małżowinie usznej psy są w stanie zlokalizować źródło dźwięku. Właśnie dlatego sposób wydawania psu komend jest bardzo istotny w procesie jego szkolenia.

Wzrok jest dla psa najmniej istotnym źródłem informacji. Nasz pies doskonale rejestruje choćby najmniejszy ruch, dobiera, rozumie i zapamiętuje każdy nawet najsubtelniejszy sygnał optyczny, jak machnięcie ręką czy kiwnięcie palcem, to już stojący nieruchomy przedmiot identyfikuje z trudem. To dlatego, gdy założymy na siebie wyczesany w kosmos kapelusz, nasz psiak może nas nie rozpoznać i obszczekać. Bynajmniej nie dlatego, że kapelusz nie przypadł mu do gustu, ale z jego punktu widzenia wyglądamy zupełnie inaczej.

Mów po angielsku
W naturze istnieje jeszcze jeden uniwersalny język międzygatunkowy, którym jest energia. Energię można porównać do współczesnej roli języka angielskiego, który stał się językiem międzynarodowym. Angielski jest językiem, w którym możemy dogadać się prawie z całym światem, gdziekolwiek się znajdujemy. Wszystkie zwierzęta, jak również i ludzie mówią językiem energii. Zwierzęta rodzą się z instynktową znajomością tego języka, tak samo jak my. Niestety kładzenie nacisku na słowa jako jedną formę komunikacji ludzkiej sprawia, że zapominamy o języku emocji. Chociaż utraciliśmy zdolność rozumienia go, nieustanie się nim posługujemy. Mimo, że nie rozumiemy mowy zwierząt, one doskonale rozumieją nas dzięki językowi energii.

Tajemnicą szkolenia psa jest nauczenie się komunikowania z nim w sposób zrozumiały dla niego.

Być może nie zdajemy sobie sprawy, ale nasze psy non stop, przez 24h na dobę i 7 dni w tygodniu nas obserwują! Zaś my sposób świadomy bądź nie stale wysyłamy im komunikaty. Nasza energia wyrażająca się poprzez emocje jest dla psów jasnym komunikatem. Nasi czworonożni przyjaciele doskonale, wiedzą kiedy jesteśmy smutni, wściekli, a kiedy mamy szampański humor. Psy czują jacy jesteśmy naprawdę. Wiedzą czy jesteśmy pewni siebie, spokojni czy nierównoważeni. Dlatego niektórym z nas bardzo łatwo w naturalny sposób przychodzi stanie się przewodnikiem dla swojego psa, a inni z nas niestety muszą się tego nauczyć.

Kiedy dowiemy się, jak nasze psy postrzegają świat, kiedy nauczymy się ich języka i kiedy zaczniemy wyrażać się za pomocą energii, już nigdy więcej nie dojdzie między nami a psami do nieporozumień. Opanowanie tych umiejętności przyczyni się do sukcesów związanych wychowaniem i szkoleniem psa. Zatem nie czekaj, poznaj swojego psa!

 

ŹRÓDŁA: Pies. Wszystko o pielęgnacji, zdrowiu, żywieniu, wychowaniu i tresurze, Multico; Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010; Stanley Coren, Jak rozmawiać z psem, Łódź, 2004; Cesar Millan, Melissa Jo Peltier, Zaklinacz psów. Proste metody rozwiązywania problemów twojego psa, Warszawa, 2011.