Jak przygotować się do przygarnięcia psa?

Bezdomne psiaki budzą współczucie w większości z nas, dlatego dysponując odpowiednimi warunkami, potrzebą opieki nad zwierzęciem i świadomością ogromnej odpowiedzialności jaką na siebie bierzemy decydujemy się na jego zaadoptowanie. Zanim pies trafi do naszego domu, warto odpowiednio się do tego przygotować, aby od pierwszej chwili zapewnić mu najlepszą opiekę i skupić całą swoją uwagę i wolny czas na nim.

Źródło: boredpanda.com

Przyjęcie do domu psa porównywalne jest do pojawienia się w rodzinie małego dziecka. Szczególne, jeśli decydujemy się na szczeniaka lub dorosłego psa ze schroniska, konieczne jest zapewnienie mu niezbędnych akcesoriów, jak i stworzenie odpowiedniej atmosfery, w której poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

Motywacja i nastawienie domowników

Przygotowanie do przygarnięcia psa warto rozpocząć od dokładnego przeanalizowania naszych motywów. Częstym powodem do podjęcia takiej decyzji przez rodziców jest chęć wypracowania w dziecku obowiązkowości. Dorośli domownicy powinni jednak zadać sobie pytanie, czy jeśli ich pociecha zaniedba je, zniechęci się lub znudzi nowym towarzyszem, będą skłonni spełniać swoje codzienne powinności wobec nowego domownika nie tylko zapewniając mu pokarm i miejsce do spania, ale również spacery, opiekę medyczną i dużo dużo miłości.

Nowy towarzysz w domu nie jest zabawką, a przyjęcie go pod swój dach wiąże się z wieloma latami wspólnego życia i doświadczania zarówno dobrych chwil, jak i problemów. Psy przygarniane ze schroniska to zwierzęta często przeżywające traumę związaną z wcześniejszym porzuceniem przez właściciela czy niegodnym traktowaniem. Decydując się na przygarnięcie psa, przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z naszych obowiązków i nie możemy sobie pozwolić na oddanie go, kiedy nam się znudzi.

Niezbędna wiedza

Przygarniecie psa oznacza nowe obowiązki dla całej rodziny, jednak sporadycznie mamy pojęcie, na czym polega opieka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pies wymaga czyszczenia zębów, obcinania pazurów, okresowych szczepień ochronnych czy też żywienia odpowiedniego dla danej rasy. Szczególnie to ostatnie bywa problematyczne, bowiem utarło się przekonanie, że pies żywi się tym, co pozostaje na stole domowników. W rzeczywistości wiele potraw z naszej kuchni jest dla niego szkodliwych, a karmienie nimi zwierzaka może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

Wiedza, jaką powinniśmy posiąść przed przyjęciem psa jest powszechnie dostępna zarówno na portalach internetowych poświęconych tej tematyce, jak i w różnych poradnikach, dotyczących pielęgnacji czworonogów. Podczas pierwszej wizyty u weterynarza uzyskamy też informacje na temat koniecznych kontroli zdrowia i postępowania z psem danej rasy czy w określonym wieku.

Wyprawka dla psa, czyli co kupić na początek?

Kiedy podjęliśmy już świadomą decyzję, że w naszym domu zamieszka czworonożny przyjaciel konieczne jest przygotowanie dla niego odpowiedniego miejsca do spania oraz akcesoriów, dzięki którym będziemy go pielęgnować i zapewnimy mu zajęcie. Na zakupy możemy wybrać się zarówno do sklepu stacjonarnego, jak i do sklepu internetowego, gdzie znajdziemy też wiele ciekawych okazji. Dzięki kuponom promocyjnym oferowanym choćby przez AleRabat.com (szczególnie z kategorii http://alerabat.com/kategorie/art-zoologiczne), wiele produktów dla zwierzaka kupimy taniej, zaoszczędzając pieniądze na dodatkowe zabawki czy kolejną porcję zdrowej karmy.

Niezbędna wyprawka dla nowego domownika wymaga uwzględnienia wieku psa.

Wyprawka dla szczeniaka:

  • legowisko odpowiednie do wielkości psa,
  • miski do jedzenia i na wodę,
  • obroża i smycz,
  • zabawki,
  • gryzaki,
  • karma odpowiednia dla wieku pieska,
  • smakołyki na nagrody,
  • środki pielęgnacyjne,
  • transporter,
  • kojec, niezwykle przydatny, kiedy właściciel musi na chwilę wyjść z domu,
  • kuweta do załatwiania potrzeb fizjologicznych przydatna w okresie karencji po szczepieniu, kiedy szczeniak nie może wychodzić na dwór


Wyprawka dla dorosłego psa nie różni się od tej dla szczeniaka z tym, że zarówno karma, jak i środki pielęgnacyjne powinny być dobrane do wieku i rasy zwierzęcia, które potrzebuje większej ilości składników odżywczych. Planując spacery z psem warto pomyśleć też o przywieszonej do smyczy adresówce na wypadek, gdyby nasz przyjaciel postanowił wybrać się na samodzielną wycieczkę. Popularne jest również wszczepianie chipów. Dorosły pies powinien mieć również kaganiec, natomiast nie potrzebuje transportera, kuwety ani kojca.

Jak przygotować mieszkanie?

Ważną czynnością, jaką powinniśmy wykonać przed przygarnięciem psa jest przygotowanie mieszkania. Szczególnie szczeniaki mają zwyczaj „badania” wszystkiego, co znajdzie się na ich drodze, a to grozi nie tylko zniszczeniem rzeczy, ale też jest zagrożeniem dla samego psa.

Koniecznie trzeba usunąć z pola zasięgu psa małe przedmioty, dziecięce zabawki, sznurki, spinacze, kredki, skrawki papieru itp., ponieważ stanowią ryzyko zadławienia. Warto też zabezpieczyć linki od żaluzji i zasłon, kable elektryczne, a także ograniczyć dostęp do balkonów na wyższych piętrach.

Zagrożeniem dla zwierzęcia są też wszelkie środki chemiczne używane w domu do sprzątania, dlatego powinny być przechowywane w zamykanych na klucz szafkach. Wskazane jest ograniczenie dostępu do kosza na śmieci, a jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, zabezpieczenie ostrych przedmiotów, usuniecie trujących roślin mogących stanowić zagrożenie dla zwierzaka.