Jak przygotować dietę domową dla rosnącego psa?

Wbrew pozorom samodzielne przygotowanie pożywienia dla dorastającego pupila jest nie lada wyzwaniem dla właściciela. Jest sporo czynników, które powinny zostać wzięte pod uwagę tak, by takie domowe posiłki miały sens. W jaki sposób zabrać się do ustalania diety dla szczeniaka?



Co by tu zjeść...? Co by tu zjeść...? Źródło: Shutterstock

Żywienie domowe jest jedną z bardziej wymagających metod żywienia psa. Można ją wykorzystać w żywieniu szczeniąt, ale musi opierać się o bardzo dobrze skonstruowany plan żywienia.

Kiedy opiekun psa łączy jednocześnie funkcję osobistego kucharza swojego czworonoga, to zanim napełni psią miskę musi uwzględnić następujące parametry:

  1. Wielkość dorosłego osobnika (rasa miniaturowa, mała, średnia, duża, olbrzymia)
  2. Aktualną masę ciała
  3. Wiek (inaczej wygląda zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze przed i po 14 tygodniu życia)
  4. Intensywność i rodzaj aktywności fizycznej
  5. Preferencje żywieniowe
  6. Wrażliwość i pojawiające się dolegliwości po konkretnych produktach spożywczych
  7. Możliwość interwencji żywieniowej niwelującej dolegliwości/schorzenia

 Układanie dawki pokarmowej przez wyspecjalizowanego dietetyka weterynaryjnego musi być poprzedzone dokładnym wywiadem z właścicielem rosnącego psa – pozwoli to uniknąć tych produktów spożywczych, które nie są tolerowane przez zwierzę jak i z różnych powodów nie będą mogły być przygotowywane przez właściciela.

Przygotowując karmę dla rosnącego psa należy wykorzystywać te metody obróbki termicznej, które nie wpływają w istotny sposób na strawność składników odżywczych. Gotowanie mięsa i produktów pochodzenia mięsnego nie powinno trwać długo – preferowana forma to zaparzanie we wrzątku drobno pokrojonych fragmentów mięsa i podrobów. Wyklucza się pieczenie, duszenie – procesy, które zmniejszają w istotny sposób wchłanianie większości składników odżywczych. Jeżeli ktoś w tym momencie decyduje się żywić psa za pomocą karmy typu BARF, dla bezpieczeństwa powinien na tym etapie rozwoju młodego psa poddawać mięso i inne mięsne produkty chociażby parzeniu za pomocą wrzącej wody.

Wykorzystując gotowanie jako główną metodę obróbki termicznej mięsa, warzyw, surowców węglowodanowych nie należy stosować długotrwałej obróbki. Wywar, szczególnie mięsny, nie powinien być na tym etapie rozwoju psa stosowany. Pobudza on żołądek i trzustkę do zbyt dużego wydzielania soków trawiennych, dzięki czemu dochodzić może do nieprawidłowego pobierania pokarmu i problemów z trawieniem na etapie jelita cienkiego.

Gotowa karma dla rosnącego psa powinna być w pokrojona niezbyt drobno. Wyklucza się homogenizowanie pokarmu i dokładne rozcieranie. Tak przygotowany pokarm może zaburzać zarówno prawidłowy rozwój zębów jak i ulegać gwałtownemu trawieniu w przewodzie pokarmowym przyczyniając się do pojawienia się biegunek.

Przygotowując karmę domową bezwzględnie należy przestrzegać takich samych zasad higieny jak w przypadku przygotowywania posiłków jak dla pozostałych domowników. Pamiętajmy o prawidłowym postępowaniu z surowym mięsem czy ze świeżymi warzywami.

Przygotowywanie karmy dla psa metodą domową jest czynnością angażującą dość dużo czasu. Rozwiązaniem może być wcześniejsze przygotowanie dużej porcji gotowej karmy i zamrożenie jej. Mrożenie żywności jest jedną z bezpieczniejszych metod utrwalania. Spośród wszystkich sposobów przedłużania przydatności do spożycia powoduje najmniejsze straty składników odżywczych (szczególnie witamin). Zamrożenie np. samego mięsa w mniejszych porcjach może być wygodnym rozwiązaniem w codziennym przygotowywaniu karmy domowej.