Jak przetrwać sylwestra z psem?

Sylwester to czas zabawy, fajerwerków i... przerażonych psów. Warto zawczasu pomyśleć o naszym pupilu. Sprawdzić, czy i w jaki sposób boi się sztucznych ogni, co go uspokaja i cieszy.

Sylwester to bardzo stresujący dzień dla wielu psów Sylwester to bardzo stresujący dzień dla wielu psów Źródło: shutterstock

W miarę naszych możliwości należy zaopatrzyć się w pomocne artykuły. Warto też odbyć konsultację z lekarzem weterynarii na temat stanu zdrowia naszego pupila i poprosić go, na wypadek ostateczności, o środki uspokajające, które pomogą doraźnie.
Wspominam o tym, ponieważ nie każdy pupil będzie w stanie wytrzymać taki stres i może się to bardzo źle skończyć. Poobserwujmy naszego psiaka jak reaguje w sytuacjach stresowych, puśćmy mu kilka nagrań z hukami, wtedy będziemy mieli mniej więcej zarys tego, co nas czeka. Musimy koniecznie wziąć pod uwagę, że w samą noworoczną noc natężenie huków i blasków jest tak ogromne, że reakcja pupila może być niewyobrażalnie silniejsza.

Co wtedy robić?

Nasz pupil w panice i lęku może :

  • próbować się ukryć, zakopać gdzieś w mieszkaniu, dlatego tez pozwólmy mu na to, sami posiedźmy z nim w łazience czy szafie, nakryjmy go kocem i uwaga! Nigdy nie pocieszajmy pupila kiedy się boi, to tylko upewni go w przekonaniu, że robi dobrze, że jest się czego bać, co jeszcze spotęguje jego reakcje lękowe i.....nigdy nie wolno krzyczeć na psa, gdy jest w stanie lęku. Najlepiej zająć go zabawą, a jeżeli jest to niemożliwe, bo strach jest zbyt silny, odejść i zostawić samego, zignorować
  • pies może trząść się, więc nie wpadajmy w panikę, starając się i jego uspokoić
  • jeśli pies zacznie szczekać i wyć, nie uciszajmy go
  • psy mogą wymiotować, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne częściej i nie tam gdzie dotychczas, nie popadajmy zatem w irytację.

Najlepiej kupmy ogólnodostępne podkłady dla szczeniąt, co ułatwi zachowanie czystości. Warto pozamykać drzwi i okna, aby dochodzące dźwięki były jak najsłabsze. Można puścić w tle muzykę relaksacyjną dla psów i zafundować swojemu pupilowi masaż uszu, który bardzo relaksuje. Warto zaopatrzyć się również w psie feromony wyciszające DAP (dostępne w sklepach zoologicznych), występujące w sprayu i w postaci wkładu do kontaktu. Bardzo pomocna jest wcześniejsza konsultacja  z zoopsychologiem, który poleci lżejsze ziołowe preparaty wyciszające i pokaże punkty wyciszające psa, które przez ciągłą stymulację będę go uspokajały. Na spacery wybierajmy się jak najdalej od epicentrum traumy, pamiętając o akcesoriach bezpieczeństwa. Można ubrać psiaka w kamizelkę anty-lękową, która jest zaprojektowana tak, by stymulować odpowiednie punkty , dzięki temu działa uspokajająco i przeciw-lękowo.

Wszystkie psy, które na stałe mieszkają na podwórku, koniecznie należy zabrać do domu i zapewnić im spokojny, cichy i przytulny kąt. Na zewnątrz narażone są na bardzo niebezpieczne sytuacje, chociażby wybuch petardy, którą mógł ktoś wrzucić, i tu już nie zastanawiajmy się, czy niechcący, czy celowo... końcowy efekt  będzie tak samo okrutny 

Bardzo dobrym pomysłem jest zaplanowanie wspólnego sylwestrowego wypadu ze znajomymi i ich czworonogami gdzieś za miasto, gdzie nie słychać huku, nie ma rozbawionych tłumów, a w powietrzu nie latają butelki po szampanie. Taki czas można urozmaicać na różne sposoby, urządzić sobie takiego „psiego sylwestra”. Pomysłów nie brakuje, taki sposób powitania Nowego Roku może być niezapomniany i chętnie powtarzany przez innych właścicieli. Skoro istnieją bale sylwestrowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, to czemu nie zorganizować by takich przyjaznych dla psów i ich przewodników? Nawet jeżeli gdzieś w oddali usłyszymy huk, nasz pupil będzie miał z nim miłe skojarzenia, a to jest przecież naszym celem.

Istotną sprawą jest unikanie takich traumatycznych doznać, ponieważ w przyszłości będą one owocowały paniczną reakcją i ogromnym lękiem na bodźce o wiele mniejszym natężeniu.

Jeżeli nie mamy możliwości takiego wspólnego wypadu za miasto musimy się trochę poświęcić i zostać z psiakiem w domu. Możemy go wtedy próbować zająć zabawą, zadaniami węchowymi, itp. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy lękliwego czworonoga samego w mieszkaniu. To naprawdę bardzo niedobry pomysł, jeżeli nie możemy zostać z podopiecznym postarajmy się o psią nianię, którą psiak już poznał i zdecydowanie zaakceptował. Oczywiście pamiętajmy o udzieleniu takiej osobie dokładnych informacji i wskazówek dotyczących postępowania z psem.

Każde zagrożenie to powód do ucieczki, każdorazowy wybuch i huk to ból fizyczny za względu na bardzo wrażliwy psi słuch, nieporównywalnie bardziej wyostrzony od naszego. Nasza postawa ma istotny wpływ na pupila, każda gwałtowna reakcja, każde nienaturalne wzdrygnięcie to dla psa powód do strachu. Zwierzę obserwuje nas w różnych sytuacjach i zapamiętuje reakcje, jeżeli odbiegają od jego psiej normy – to zdecydowanie powód do stresu. Nasze zdenerwowanie i panika nasila stany lękowe u pupila.

Powitajmy więc Nowy Rok w spokojnej aczkolwiek szampańskiej atmosferze pamiętając o naszym czworonożnym przyjacielu, który  zjawisko sylwestrowej zabawy postrzega nieco inaczej.