Jak przedłużyć życie swojemu psu?

Wszyscy właściciele psów pragną tego samego - aby ich czworonożni przyjaciele żyli jak najdłużej i towarzyszyli im do końca ich dni. Jak się zestarzeć, to w dobrym towarzystwie - mawiamy żartobliwie. I choć średnia wieku życia psów to 13 lat, warto zapoznać się z kilkoma radami, dzięki którym możemy nie tylko przedłużyć życie naszym pupilom, ale także zadbać o ich dobrą kondycję psychofizyczną na co dzień.

Źródło: Shutterstock

W zdrowym ciele - zdrowy duch!

Aktywność fizyczna, podobnie jak w życiu człowieka, jest niezwykle istotna dla utrzymania kondycji i zdrowia psa. Dobra wiadomość jest więc taka, że warto uprawiać sport razem z pupilem, czerpiąc z tego obopólne korzyści, a także przyjemność ze wspólnego spędzania czasu. Innymi słowy psiak jest zdrowy i czuje się dobrze, gdy ma możliwość się wyszaleć oraz dać upust swojej niespożytej energii. Ale to na nas, właścicielach psów, spoczywa obowiązek, by takie okazje mu stworzyć, a także zadbać o ich regularność. Pies, który jest dynamiczny i aktywnie spędza czas starzeje się wolniej i ma lepszą kondycję niż czworonóg, który całe dnie leży w domu na kanapie. Dlatego zaleca się zazwyczaj minimum 30 minut codziennego wysiłku fizycznego dla psa, który nie ma żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem. Spacer czy bieg? -  na to pytanie warto sobie odpowiedzieć mając na uwadze rasę i potrzeby czworonoga, które wynikają z takich a nie innych jego uwarunkowań fizycznych. Wskazówki, jak biegać z psem znajdziecie TUTAJ. Aby jednak jakikolwiek trening miał sens i przyniósł pozytywne, długofalowe efekty, niezbędna jest systematyczność.

Odżywianie - klucz do długowieczności

Odpowiednia dieta to niezwykle istotny czynnik wpływający na samopoczucie i zdrowie psa. Niby banał, ale z drugiej strony warto się dobrze zastanowić, czy mamy pewność, że to, co za każdym razem ląduje w misce naszego pupila jest dla niego w 100% dobre i wskazane. Czy nie ulegamy pokusie dzielenia się z nim smakołykami, które nie powinny nigdy znaleźć się w jego jadłospisie? Czy kupując karmę, sprawdzamy jej skład? Czy nie przekarmiamy naszego pupila? Zdrowy pies to pies, który ma apetyt, ale też odpowiednią dla swojej rasy wagę. To, czy dieta naszego pupila jest właściwa i czy dostarcza mu wszystkich potrzebnych substancji odżywczych, można sprawdzić wykonując morfologię krwi. Zarówno pies niedożywiony, jak i pies otyły z czasem będzie miał coraz więcej dolegliwości zdrowotnych, a tym samym mniej szans na długie życie.

Okazywanie uczuć

Opieka nad czworonogiem to nie tylko karmienie i wyprowadzanie na spacer. Psy tak samo bardzo jak zdrowej karmy, potrzebują też naszej uwagi i uczuć. Aby pupil czuł się dobrze mentalnie, musi mieć zagwarantowane poczucie bezpieczeństwa, a także świadomość, że jest chciany i kochany. W praktyce oznacza to uważną obecność, czyli np. spacer, który nie ma być tylko wyprowadzeniem psa na zewnątrz, ale spotkaniem z nim, zauważeniem go, poświęceniem mu uwagi. Takie uważne spędzanie czasu nie tylko sprawia czworonogowi podwójną radość, ale też chroni go przed depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Czasami warto pomyśleć również o czworonożnym towarzyszu dla naszego pupila - psi seniorzy w obecności młodych psiaków ożywiają się i stają się bardziej dynamiczni, co z pewnością wydłuża im życie.

Mówiąc o okazywaniu uczuć, trzeba też zaznaczyć, że chodzi o dobrowolną, delikatną i niewymuszoną niczym czułość. Przytulanie i głaskanie psa wbrew jego woli jest niedopuszczalne, gdyż stanowi źródło ogromnego stresu dla bezbronnego zwierzaka.

Stres

Stres obecny w naszym życiu na co dzień, staje się bardzo często udziałem naszych czworonożnych przyjaciół. Psy narażone na stres są bardziej podatne na różne dolegliwości zdrowotne. Ale to my, właściciele, musimy zapewnić naszym pupilom odpowiednie, spokojne i pogodne środowiska do życia. Brak stresu to także właściwe wychowywanie psa, kształtowanie nawyków i rutyna, która daje zwierzakom poczucie bezpieczeństwa. Czy zawsze o tym pamiętamy?

To, co należy zrobić już dziś, to bacznie obserwować swojego czworonożnego przyjaciela. Jego reakcje, a przede wszystkim zmiany w zachowaniu to pierwszy i podstawowy sygnał, że coś się dzieje i należy to niezwłocznie sprawdzić. Jeśli natomiast pomiędzy wszystkimi elementami życia, czyli aktywnością fizyczną, właściwą dietą i okazywaniem uczuć, zostaje zachowana równowaga, jest wielka szansa, że Twój psiak dożyje pięknej starości.

 

 

Źródło: www.wamiz.com