Jak przebiega trawienie w układzie pokarmowym kota?

Kot jest typowym mięsożercą, który nie rozdrabnia pokarmu w jamie ustnej, ale połyka go większymi kawałkami. W przewodzie pokarmowym kota każdy odcinek ma swoje określone zadanie, a proces trawienia - jeśli kot jest zdrowy - przebiega bardzo szybko. 

Źródło: iStock

Kot, jako mięsożerca, jest przystosowany do odrywania większych kawałków mięsa i połykania ich bez rozdrabniania w pyszczku. W jamie ustnej kota nie występują zatem enzymy trawienne, takie jak u innych ssaków - np. amylaza ślinowa. Taka charakterystyczna dla kotowatych fizjologia ma swoje źródło w życiu dzikich kotów, które często nie miały czasu na spokojne zajadanie się upolowaną zwierzyną, a musiały najeść się jak najszybciej, a resztę zostawić innym. W jamie ustnej kota następuje więc tylko nawilżenie pokarmu śliną, aby ułatwić przesuwanie go do dalszych części układu pokarmowego.

Dalej pokarm jest przesuwany do przełyku, gdzie dzięki ruchom perystaltycznym zostaje przetransportowany do żołądka. Za ruchy te jest odpowiedzialna mięśniówka przełyku, która w razie zdjedzenia niewłaściwego pokarmu pozwala go cofnąć, czyli...z zwymiotować. W kocim żołądku  rozpoczynają się najważniejsze procesy trawienne. Zawartość soku żołądkowego jest u kota sześć razy większa niż u człowieka! Pokarm jest poddawany działaniu takich enzymów jak pepsyna (początkowy rozkład białek), podpuszczka (ścina kazeinę- białko mleka) i lipaza żołądkowa (początkowy rozkład zemulgowanym tłuszczów takich jak mleko, śmietana na prostsze składniki - diacyloglicerole, monoacyloglicerole, glicerol i kwasy tłuszczowe). Z żołądka treść pokarmowa przesuwa się do dwunastnicy, gdzie w soku trzustkowym działają kolejne enzymy, kontynuujące rozkład polisacharydów, oraz innych związków cukrów i węglowodanów. Sok żołądkowy wykazuje także działanie antybakteryjne, ponieważ wraz z pokarmem do żołądka dostaje się mnóstwo bakterii i organizm musi jakoś je zneutralizować. U osesków funcja antybakteryjna nie istnieje, dlatego należy dbać o higienę żywienia kociąt już od pierwszego dnia życia.

Następnym etapem trawienia są jelita. Tutaj wchłaniana jest większość składników odżywczych z treści pokarmowej. W jelicie, a ściśle w soku jelitowym działają takie enzymy jak amylaza jelitowa, laktaza - u kotów  działanie tego enzymu jest bardzo upośledzone. Odpowiada on za rozkład cukrów laktozy, sacharazy, aminopeptydazy, karboksypeptydazy, lipaza jelitowej czy nukleazy.

W jelicie grubym wydzielanie soku jelitowego jest bardzo skąpe, jednak można zaobserwować dosyć duże wydzielanie śluzu. W tym miejscu resztki pokarmowego są przygotowywane do wydalenia ich z organzimu. Treść pokarmowa w układzie pokarmowym kota nigdy nie zalega na żadnym odcinku, jest bardzo szybko przesuwana do kolejnych etapów, przez co składniki ciężkostrawne mogą zostać wydalone w niezmienionej postaci.