Jak poznać, że boli?

Zwierzęta mają dość wysoką wytrzymałość na ból. Jednak nawet one wykazują pewne zachowania, które powinny zwrócić naszą uwagę na to, że coś dzieje się nie tak. Uzbrojeni w pewną wiedzę powinniśmy łatwiej poradzić sobie z rozpoznaniem ukrytych sygnałów. Co to za sygnały?

Źródło: Shutterstock

To pytanie zadaje wielu właścicieli zwierząt. Psy i koty bardzo rzadko dają znać głosem, że boli. Raczej cierpią w milczeniu. Są jednak pewne symptomy, które mogą sygnalizować cierpienie naszego przyjaciela. Na co więc zwrócić uwagę?

Zaburzenia ruchu

Może pojawić się niechęć do poruszania się, kulawizna, nienormalny sposób poruszania lub wręcz poruszanie staje się niemożliwe.

Zmiany w postawie

Leżenie płasko, przybieranie dziwnych pozycji, podkulony ogon, wygięty lub zgarbiony grzbiet, zmiany ułożenia głowy i szyi.

Zmiany w zachowaniu

Brak apetytu i chęci do zabawy, izolowanie się, czasami agresja, lizanie lub gryzienie bolącego miejsca. U kotów zaniechanie toalety futra, czasem rozszerzone źrenice. Psy czasami mogą skamleć, popłakiwać,  koty mogą wydawać wrzaski lub nienormalnie pomrukiwać. Obok jakiejkolwiek zmiany w zachowaniu psa czy kota właściciel nie może przejść obojętnie.