Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Choć znakowanie terytorium poza kuwetą, niejednego właściciela kota doprowadziło już do szewskiej pasji, warto pamiętać o tym, że tego typu zachowanie – oczywiście tylko czasami i w śladowych ilościach – jest wpisane w kocią naturę. Nie należy jednak go bagatelizować, bo załatwienie swoich potrzeb poza miejscem do tego przeznaczonym, może być oznaką choroby i zawsze powinno być konsultowane z weterynarzem. Ale powinniśmy też pamiętać o tym, że nawet najgrzeczniejszym i najlepiej wychowanym kotom zdarzają się czasem – np. z powodu stresu czy zmiany otoczenia – tego typu wybryki. Co robić w takich sytuacjach? 

Jak pozbyć się zapachu moczu kota i oduczyć go załatwiania się poza kuwetą? Jak pozbyć się zapachu moczu kota i oduczyć go załatwiania się poza kuwetą? Źródło: Shutterstock

Niektórzy właściciele kota na siłę starają się go tego oduczyć, gwałtowanie wsadzając z powrotem do kuwety i wyzywając od najgorszych. Takie zachowanie przynosi zwykle skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. Przestraszony kot zaczyna traktować kuwetę jako miejsce nieprzyjemne, kojarzące mu się ze stresem i karą. Efekt? Nasz złośliwy przyjaciel omija kuwetę szerokim uchem i załatwia się, jak gdyby nigdy nic, zupełnie gdzie indziej. A nam włosy znowu jeżą się na głowie.  I choć nikt nie lubi zapachu kociego moczu, szczególnie w ulubionych butach czy w świeżo wypranej pościeli, są sposoby, by łatwo się go pozbyć – i to na zawsze. Jak przechytrzyć wroga? To prostsze niż by się na początku wydawało. 

Działanie już w kuwecie

Na rynku dostępne są środki, które eliminują nieprzyjemne zapachy z kociej toalety. Masz do wyboru środki perfumujące neutralizujące lub te, które działają nie tylko na sam zapach, ale również na bakterie i wirusy pochodzące z kocich odchodów pozostawianych w toalecie. Pamiętaj aby używać tych środków, które mają atesty, które gwarantują bezpieczne stosownie produktów w warunkach domowych.

Stało się

Warto wypróbować preparaty eliminujące nieprzyjemny zapach moczu kotów jak np. Mr. Smell Kot, który przeznaczony jest do stosowania na dowolne powierzchnie twarde i miękkie. Dzięki użytej w preparacie nowoczesnej technologii bioenzymatycznej, Mr. Smell Kot rozkłada związki azotowe zawarte w moczu, a tym samym likwiduje jego brzydki zapach.

Produkt pomoże nam nie tylko w pozbyciu się brzydkiego zapachu, ale też zwalczeniu odruchu znaczenia terenu przez naszego ulubieńca. Jest skuteczny, a jednocześnie bezpieczny dla ludzi i zwierząt - ulega całkowitej biodegradacji. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem Mr. Smella dokładnie usunąć widoczne zanieczyszczenia.

A jak z powrotem nauczyć naszego przyjaciela załatwić się w kuwecie? Gdy już wyeliminujemy niepotrzebny zapach z innych miejsc, powinniśmy zadbać o kocią toaletę. Pamiętajmy, że mruczki są wyjątkowo czystymi zwierzętami, dlatego czyśćmy ich kuwety zaraz po każdym załatwieniu się. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kilku kotów, pamiętajmy, żeby każdy z nich miał swoje prywatne miejsce do tego przeznaczone. A jeśli wiemy, że oddawanie moczu poza kuwetą wiąże się u naszego pupila ze stresem, umówmy się na wizytę do dobrego weterynarza lub kociego behawiorysty – oni powinni zdiagnozować problem i wyznaczyć kierunki dalszego leczenia.