Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta szczeniaka?

Karmienie szczeniaka to jedna z najważniejszych kwestii jaką należy rozważyć planując zakup lub przygarnięcie młodego psa. Karma jaką powinien być karmiony młody pies zdecydowanie różni się od pokarmów podawanych psom dorosłym pod wieloma względami (szczególnie pod względem zawartości składników odżywczych). Podczas pierwszych miesięcy życia psa jego dieta musi być dobrze zbilansowana, ponieważ w dość krótkim czasie osiąga on rozmiary dorosłego osobnika. Aby organizm młodego psa mógł prawidłowo się rozwijać, musi być odpowiednio odżywiany.

Źródło: pixabay.com

Dobra karma to podstawa

Zasadniczą kwestią jest dobranie odpowiedniej karmy, która zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne psiaka. Szczenięta, szczególnie te energiczne, spalają kalorie w bardzo szybkim tempie, dlatego karma powinna być dobrana tak, aby zapewniać młodemu psu składniki odżywcze i witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jedzenie podawane małemu psu powinno być najwyższej jakości oraz łatwo przyswajalne. Karma nie powinna zawierać składników, które mogłyby obciążać układ pokarmowy. Warto stawiać na karmy wysokiej jakości, bogate w białko i sole mineralne. Przykładem takiej karmy może być Josera Kids, odpowiednia dla ras średnich i dużych. Dzięki starannie dobranej recepturze wpływa na zrównoważony wzrost, a odpowiednia zawartość witaminy D pomaga w rozwoju mocnych kości i stawów. Dodatkowo zawarte w niej kwasy tłuszczowe wpływają na zdrowie skóry i lśniącą sierść, a wysoka zawartość witaminy A zapewnia odporność i zrównoważony rozwój. Karmy marki Josera dla szczeniąt dopasowane są do wielkości rasy. Dla małych ras granulki są drobne i ułatwiają szczeniakom ich gryzienie.

Stawiaj na jakość i częstotliwość posiłków, a nie ilość

  • Bardzo ważna jest jakość karmy oraz regularne godziny podawania posiłków, ponieważ jedzenia o stałych porach wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego.
  • Kolejną istotną kwestią jest miejsce podawania posiłków – pies powinien jeść w stałym, wyznaczonym miejscu, zawsze z tej samej miski.
  • Psy dorastające powinny spożywać kilka posiłków dziennie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest podzielenie dziennej dawki karmy na porcje. W zależności od rozmiaru szczeniaka porcje różnią się ilością karmy. By odpowiednio dobrać ilość pożywienia warto kierować się tabelą dawkowania jedzenia, która znajduje się na każdym opakowaniu.

Czego unikać podczas karmienia szczeniąt?

  • Ważne jest to by nie przekarmiać młodych psów. Można do tego doprowadzić, jeśli nie kontroluje się ilości podawanej karmy. Najlepszym sposobem na odpowiednie porcjowanie jest użycie miarki, która precyzyjnie dobierze ilość karmy. Zbyt duża ilość karmy może być przyczyną schorzeń układu pokarmowego, a także nadwagi i innych zaburzeń rozwojowych.
  • Kolejną istotną sprawą jest karmienie psa przed i po wysiłku. Podawanie szczeniakowi miski bezpośrednio przed lub po spacerze nie jest zdrowe dla zwierzęcia. Należy robić godzinę przerwy pomiędzy posiłkiem a aktywnością fizyczną, pozwoli ochronić psa przed poważnymi schorzeniami jak na przykład skrętem żołądka, które zagraża zdrowiu a nawet życiu.

Skręt żołądka spowodowany jest także przez nadwagę,  łapczywe jedzenie czy połykanie przez psa dużej ilości powietrza podczas posiłku. Ważne jest, by w trakcie posiłku pies miał zapewniony spokój. Szczególnie narażone na wystąpienie tego niebezpiecznego zaburzenia są rasy duże i olbrzymie, szczególnie owczarki dogi niemieckie, wyżły i boksery.

Odpowiednio dobrana karma nie wymaga dodatkowej suplementacji

Jeśli postawimy na karmę pełnoporcjową, której skład zapewnia kompleksowy zestaw witamin i minerałów, takich jak wapń, fosfor i magnez, a weterynarz nie zaleci specjalnej diety, podawanie jakichkolwiek suplementów nie jest konieczne.

Źródło: pexels.com
Około trzeciego, czwartego tygodnia życia szczenięta zaczynają interesować się jedzeniem innym niż mleko matki, najczęściej bawiąc się pożywieniem z jej miski. Można wtedy zacząć stosować uniwersalną karmę, tę samą dla matki, jak i dla szczeniąt. Czasami, szczególnie przy przejściu na pożywienie stałe, konieczne będzie lekkie namoczenie karmy wodą – ułatwia to przejście na nowy rodzaj pokarmu.

Najczęściej szczenięta mają spory apetyt, ale ze względu na mały żołądek, ważna jest odpowiednia ilość pożywienia. Podając karmę, warto sugerować się tabelą dawek, podaną na opakowaniu. Porcja karmy powinna być dobrana na podstawie wagi, jaką pies osiągnie w dorosłym życiu.

Właściwe żywienie szczeniaka zapewni zdrowy start w dorosłe życie

Prawidłowe odżywianie szczeniaka od najwcześniejszych chwil to gwarancja, że nasz pupil będzie właściwie się rozwijał i wyrośnie na zdrowego psa. Pamiętajmy, że popełnione błędy trudno jest naprawić – dokarmianie psa resztkami z obiadu należy do jednego z najczęściej popełnianych przez właścicieli grzechów. Jedzenie spożywane przez ludzi nie nadaje się dla psiaków. Przekąski takie jak czekolada są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia szczeniąt. Upodobania oraz zalecenia dietetyczne różnią się także w zależności od rasy psa, dlatego zanim kupimy lub przygarniemy młodego czworonoga, należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką rasy. Dzięki temu pies będzie mógł się cieszyć dobrym zdrowiem przez długie lata.

Czytaj więcej o prawidłowym żywieniu szczeniąt.