Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra?

Podczas gdy my odliczamy minuty do Nowego Roku i puszczamy petardy, nasze psy i koty przeżywają prawdziwe męki. Zwierzęta domowe nie rozumieją, czemu tak głośno bawimy się w sylwestra. Co możemy zatem zrobić, aby uspokoić naszych pupili i zapewnić im bezpieczeństwo w tę wyjątkową noc? 

Źródło: Shutterstock

Sylwester i Nowy Rok zbliżają się wielkimi krokami. Błysk fajerwerków na niebie, okrzyki świętujących i głośna muzyka - tak tradycyjnie wygląda ta magiczna noc. Nie wszyscy jednak będą bawić się dobrze – dla wielu zwierząt sylwester jest najbardziej stresującym dniem w roku. W tę szczególną noc nie należy zapominać o bezpieczeństwie i komforcie naszych pupili. Dlaczego psy i koty tak panicznie boją się  huku fajerwerków? To proste. Większość zwierząt ma znacznie czulszy słuch od nas i wyłapuje fale głosowe, o których istnieniu ludzie nawet nie wiedzą. Nawet niesłyszalny dla naszych uszu dźwięk, dla psa i kota może wyraźny i słyszalny ze znacznych odległości. Dlatego tak przerażający dla zwierząt jest huk wybuchających petard i głośna muzyka.

Sylwestrowy stres może objawiać się u zwierząt różnymi niepożądanymi zachowaniami, na przykład: agresją, brakiem apetytu, apatią, lękiem, obgryzaniem przedmiotów, a nawet ucieczką z domu. Jak zatem pomóc naszym czworonogom przetrwać najgorszą noc w roku? Przede wszystkim, sami musimy zachować spokój i nie reagować nerwowo na dziwne zachowania naszych małych przyjaciół. Częstym błędem jest krzyczenie na zwierzęta i dramatyczne próby wytłumaczenia im, że nie mają się czego obawiać, a sylwester to przecież doskonała zabawa. Innym błędem jest zbyt nadgorliwie traktowanie naszych czworonogów i obdarowywanie ich prezentami. Istnieje ryzyko, że zwierzak w przyszłości będzie udawał strach, tylko po to, by utrzymać upragnioną nagrodę.

Jak więc zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo i spokój? Psa należy wyprowadzić wcześnie,  jeszcze przed początkiem zabawy. Kiedy na dworze hałasy się nasilą, najlepiej schronić się ze swoimi pupilami w mieszkaniu. Trzeba zapewnić zwierzętom spokój i przygotować im ciepły, spokojny kąt, w którym będą mogły przetrwać trudne chwile. Aby zagwarantować zwierzętom jak największy komfort, warto zasłonić okna. Jeśli twoje zwierzę wyjątkowo boleśnie przeżywa sylwestrowy hałas, rozwiązaniem może być także podanie środków farmakologicznych, które indywidualne dla każdego czworonoga dobierze lekarz weterynarii. Takie leki dostępne są z formie żelu lub feromonów, które rozpyla się w mieszkaniu. Przede wszystkim jednak powinniśmy uważnie obserwować zwierzaka w sytuacjach stresowych. Gdy nasz pupil przeżywa stres i zachowuje się inaczej niż zwykle, warto skonsultować to z weterynarzem lub zoopsychologiem.