Jak pomóc kotu wypluwającemu kulki sierści?

Koty jak większość zwierząt mają swoje specyficzne zwyczaje. W niektórych przypadkach ich konsekwencje mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Najlepszym przykładem są kulki sierści, które chociaż nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia kota, mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Dlatego, aby zapobiec ich występowaniu, ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki.

Źródło: Photo credit: ryanne { trimmed reality } / Foter / CC BY-NC

Dbanie o higienę osobistą to dla kotów jedna z podstawowych aktywności. Niestety większość mruczków czyszcząc swoje futerko, połyka jednocześnie włosy. Układ pokarmowy czworonogów nie trawi jednak sierści. Dlatego jest ona przez koty co pewien czas wypluwana pod postacią kulek. Na szczęście przy pomocy kilku prostych sposobów można znacznie ograniczyć sytuacje, w których nasz mruczek męczy się, próbując wykrztusić włochate kulki. Przede wszystkim należy być świadomym, że chociaż samo wypluwanie kulek jest naturalnym zjawiskiem, to stanowi ono spory problem dla czworonoga, a poza tym męczy i osłabia mruczka. Po drugie niektóre koty mają czasami kłopoty z odkrztuszeniem kulki, co może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego warto pomóc swojemu mruczkowi i ograniczyć ilość połykanej przez niego sierści.

Jak łatwo się domyślić, problem dotyczy głównie kotów długowłosych. Nie doświadczają go z kolei mruczki należące do ras pozbawionych sierści. Jeśli jednak opiekujemy się kotem posiadającym gęste futerko i długie włosy, powinniśmy go jak najczęściej czesać i szczotkować jego sierść. Jest to szczególnie ważne w okresach, gdy nasz pupil linieje. Im więcej włosów uda nam się usunąć przy pomocy szczotki czy grzebienia, tym mniej sierści połknie nasz kot. Kolejną metodą walki z kulkami sierści jest podawanie mruczkom specjalnej karmy zawierającej składniki ułatwiające mruczkowi trawienie włosów i ograniczające ich wypadanie. Warto zainwestować w taki pokarm i ograniczyć sobie oraz kotu niepotrzebnych stresów. Nie wolno także zapominać o zachęcaniu kota do picia dużych ilości wody. Można wykorzystać do tego specjalne poidełka oraz karmić mruczka mięsnym sosem. Jeśli pomimo zastosowania tych prostych metod, nasz kot nadal będzie wypluwał mnóstwo kulek sierści, niezbędna jest konsultacja u weterynarza.

 

Źródło: Babble.com