Jak pomóc czworonogom, które boją się burzy?

W okresie roku od wiosny do jesieni dość częstym zjawiskiem atmosferycznym są burze. Większość czworonogów cechuje się wyostrzonym słuchem, a ponadto nie jest świadoma tego co jest przyczyną błysków na niebie oraz z czego wynika grzmot piorunów. Dlatego zarówno psy jak i koty odczuwają podczas burzy strach, a nawet przerażenie i szukają bezpiecznego kąta, w którym mogłyby się ukryć. Na szczęście często można pomóc zestresowanym zwierzakom oraz złagodzić objawy ich lęków.

Wiele zwierząt reaguje silnym lękiem na burzę Wiele zwierząt reaguje silnym lękiem na burzę Źródło: walter.corno / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Przede wszystkim w czasie burzy nie należy próbować na siłę zmuszać zwierząt do przebywania w pomieszczeniach, w których czują się zagrożone. Jeśli odczuwają potrzebę ukrycia się w bezpiecznym w ich przekonaniu miejscu np. w szafie czy pod łóżkiem, powinniśmy to uszanować i pozwolić im na odpoczynek. W najgorszej sytuacji znajdują się czworonogi, które podczas burzy przebywają same w domu. Dlatego jeśli wychodzimy do pracy, lepiej na wszelki wypadek zostawić otwartą szafę czy uchylić drzwi do łazienki, w której nasz pupil będzie mógł się schować w przypadku nagłego załamania pogody.

W Stanach Zjednoczonych sporą popularnością wśród osób opiekujących się znerwicowanymi czworonogami cieszą się specjalne kamizelki, które poprzez łagodny nacisk na określone punkty na ciele, działają na zwierzęta uspokajająco. Ich zaletą jest brak skutków ubocznych oraz stosunkowo niska cena, która nie przekracza kilkudziesięciu dolarów. Innym sposobem łagodzenia lęków występujących u psów i kotów jest rozpylanie feromonów, które koją skołatane nerwy czworonogów. W najtrudniejszych przypadkach jedynym ratunkiem pozostaje wizyta u behawiorysty lub leczenie zwierzaka za pomocą lekarstw uspokajających.

 

Źródło: NBC Miami