Jak polować, to najlepiej z dojrzałym psem

„Starego psa nie można nauczyć nowych sztuczek” – mówi znane porzekadło. „Po co mu nowe sztuczki, przecież liczy się doświadczenie” – przekonują naukowcy. Według badań przeprowadzonych na psach myśliwskich w Nikaragui mądrość u czworonogów rośnie z wiekiem. Dodatkowo z badań dowiedzieliśmy się, że w łowach lepiej radzą sobie psy niż suki.

Źródło: Shutterstock

Starsze psy i samce są lepszymi psami łowieckimi niż młodsze psy i samice. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców badających zachowania psów myśliwskich w Nikaragui. – Byliśmy zaskoczeni, kiedy odkryliśmy, że samce odnoszą w polowaniu większy sukces niż samice. To dlatego, że niewielu antropologów wypowiadało się na temat związku między płcią a zdolnościami łowieckimi – skomentował Jeremy Koster z Uniwersytetu w Cincinnati, który prowadził badania.

Najlepsze łowy po trzecich urodzinach
Naukowcy odwiedzili lokalne społeczności w rezerwacie biosfery Bosawas w Nikaragui. Obszar ten jest częścią jednego z największych, zachowanych lasów deszczowych w Ameryce Południowej. Ich uwagę przyciągnęły zwyczaje rdzennych plemion Mayangna i Miskito, zamieszkujących wzdłuż dopływu rzeki Coco, niedaleko od granicy z Hondurasem. W życiu tych społeczności łowiectwo na własne potrzeby odgrywa ważną rolę, a pomoc psów myśliwskich ma długą tradycję. Wystarczy powiedzieć, że tamtejsi myśliwi 85 % zdobyczy pozyskują dzięki pomocy psów.

Badacze skupili się na takich elementach, jak wiek i płeć w odniesieniu do liczby zebranych zwierząt. Obserwując postępy czworonogów, naukowcy ustalili kilka nowych faktów. Kiedy psy, niezależnie od wieku, osiągają wiek trzech lat, zaczynają osiągać coraz większe sukcesy w polowaniu. Istotne w osiąganiu wyników okazały się także rozmiary. Naukowcy zwracają uwagę, że większe psy są w stanie tropić i zatrzymać większą zdobycz.

Zanim jaguar zje psa
Dlaczego trzecie urodziny okazały się taką barierą? Chodzi o uczenie się poprzez doświadczenie - tłumaczy Koster. - Z drugiej strony może to wynikać także z tego powodu, że tylko utalentowane psy myśliwskie dożywały zaawansowanego wieku. Być może to dlatego, że psy pozbawione talentu nie otrzymywały należytej opieki i umierały młodo - analizuje.

Naukowcy nie podsumowali jeszcze badań na starszych psach. Chociaż badacze z oczywistych przyczyn zakładają, że w miarę starzenia się, umiejętności spadają, to potwierdzenie tego nie jest takie proste. - Rzeczywistość jest taka, że zaledwie kilka psów osiąga wiek ośmiu czy dziewięciu lat, bo nawet te, które żyją w dobrych warunkach, często padają od ukąszeń węża lub ataków jaguara - mówi Koster.

Dowiedzieliśmy się dlaczego udomowiono psy?
Badania przeprowadzone w Nikaragui pomogą przede wszystkim zrozumieć funkcjonowanie ludzi w lesie deszczowym, ale niektórzy badacze wyciągają znacznie dalej idące wnioski. Zdaniem Debory Wilson z National Science Foundation, taka wiedza pozwoli nam zrozumieć ewolucję naszego gatunku, a nawet poznać powody, dla których w pierwszej kolejności psy mogły zostać udomowione.