Jak pies z kotem, czyli o braterskiej miłości

Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” nie wzięło się znikąd. Bardzo często psy i koty nienawidzą siebie nawzajem i są w stanie żyć pod jednym dachem. Z takiego też założenia wychodzi wielu właścicieli tych zwierząt. Specjaliści przyznają jednak, że te dwa gatunki zwierząt mogą żyć w przyjaźni. Trzeba je tylko oswoić i do siebie przyzwyczaić.

Źródło: Shutterstock

Przypuszczam, że dla wielu z Was jest to szokująca wiadomość. Dlaczego jednak pies z kotem w wielu przypadkach tak bardzo się nie lubią? Czytałem jakiś czas temu pewną historyjkę, jakoby to przed wiekami kot bardzo podpadł psu, zabierając mu jego herb. Opowiastka bardzo ciekawa i wesoła. Dociekliwi nie będą mieli problemów ze znalezieniem jej w internecie. Nie będę jej tutaj przytaczał, bo to opowiastka dla dzieci. Fakty przedstawiają się zgoła inaczej.

 

Dlaczego kot nie lubi psa i na odwrót?

 

Relacje między psem a kotem zależą od wielu czynników. Najważniejsze jednak to zadbać o to, aby kontakt obu zwierząt był na jak najlepszych poziomie. Szczególnie chodzi o ten pierwszy kontakt. Bardzo wiele zależy więc od opiekuna zwierząt. Wzajemne relacje mogą się różnić, na co może mieć wpływ wiek, płeć nowego domownika, rasa psa itd.

 

Specjaliści zgodnie przyznają, że najłatwiej oswoić zwierzaki, jeśli spędzają ze sobą czas od maleńkości. Szczeniak i kociak, które wychowują się razem nie mają po prostu złych doświadczeń związanych z wzajemnym przebywaniem. O dziwo szybko się zaprzyjaźniają, co jest naturalne w okresie socjalizacyjnym, kiedy traktują wiele spraw wokoło jako bardzo naturalne.

 

Dużo trudniej o dobre relacje dorosłych osobników. Zazwyczaj koty uciekają i unikają kontaktu z psami. Psy zazwyczaj bywają agresywne. Jednak to tak naprawdę zależy od tego, kto pierwszy był w domu. Kocury na pewno nie zaakceptują przyjęcia dorosłego psa. Kotki są spokojniejsze i łatwiej znoszą pojawienie się nowego zwierzęcia. Natomiast, jeśli wcześniej w domu mamy psa i chcemy przyjąć pod dach jeszcze kota, to prawdopodobnie będą siebie unikać.

 

Wszystkiemu winna mowa ciała

 

Jeśli pies z kotem się nie polubią, nie przymuszaj ich do tego na siłę. Będzie to tylko pogłębiało lęk i wzajemną agresję. Zwierzęta potrzebują czasu na to, aby nauczyć się swojej mowy ciała. Zarówno pies jak i kot zupełnie inaczej manifestują swoje nastroje, dlatego bardzo często dochodzi do nieporozumień. W komunikacji różni je wszystko. Nic dziwnego, skoro zupełnie inaczej odczytują swoje zamiary. Pies podnosząc przednią łapę, chce się bawić, a dla kota to sygnał ataku. Pies merda ogonem z radości, kot natomiast macha nim kiedy jest niezadowolony. Kiedy pies kładzie się brzuchem do góry chce się bawić, zaś koty przewracają się na plecy, aby móc bronić się łapami. Koty szukając bliższego kontaktu, patrzą prosto w oczy, natomiast psy reagują na takie spojrzenia z agresją.

 

Jedne zwierzęta kochają się miłością bezgraniczną. Razem śpią i jedzą z jednej miski. Razem wylizują sobie pyszczki. Taki widok chcieliby widzieć wszyscy właściciele tych czworonogów. Tak łatwo jednak nie jest. Sama aklimatyzacja do nowej sytuacji może trwać kilkanaście tygodni. Po jakimś czasie kot i pies będą akceptować swoją obecność, ale z pewnością nigdy nie zostaną przyjaciółmi.