Jak oduczyć psa żebrania przy stole

Oczywiście zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie, ale jeśli już posiadasz w domu psiego żebraka nadszedł czas, aby go od tego oduczyć!

Domaganie się jedzenia przez naszych pupili podczas naszych posiłków to, nie da się ukryć, najprawdopodobniej wynik błędów wychowawczych, które popełniliśmy mniej lub bardziej świadomie w przeszłości. Być może nie mogliśmy się oprzeć słodkiemu szczeniakowi, albo chcieliśmy wynagrodzić przygarniętemu psu chude lata, c może pies trafił do naszego domu już z tym kłopotliwym nawykiem, a my nie potrafiliśmy temu zaradzić. Jakkolwiek było – teraz nadszedł czas na zmiany! 

Oducz psa żebrania przy stole. Oducz psa żebrania przy stole. Źródło: internet

Oto kilka wskazówek, które pomogą zmienić wzorce zachowań i odwrócą uwagę twojego psa od ludzkiej żywności. Nareszcie będziesz mógł cieszyć się spokojnym posiłkiem, a podczas wizyt znajomych nie będziesz ograniczać się do kawy i herbaty:)

  • Kategorycznie przestań karmić psa podczas swoich posiłków. Lekceważ wpatrzone w ciebie błagalne oczy, strącaj łapę położoną na kolanie i w ogóle nie zwracaj na psa uwagi.  Skoro szybko nauczył się wykorzystywać twoją miłość i chęć do podzielenia się posiłkiem, nauczy się także, choć może wolniej, że przy ludzkim stole psów się nie karmi. Zabierze to pewnie trochę czasu, ale warto uzbroić się w cierpliwość – pies w końcu zmęczy się daremnym domaganie się poczęstunku i zrezygnuje. Tylko żadnych ustępstw – przekonaj wszystkich domowników, że od tej pory przekąski pod stołem są kategorycznie zakazane!
  • Jeśli żebractwo jest naprawdę bardzo nachalne, albo domownikom trudno pogodzić się z nowymi zasadami – zastosuj fizyczne oddalenie psa od stołu w czasie naszych posiłków. Możesz zamontować w drzwiach jadalni bramkę dla dzieci, zamknąć psa w klatce (jeśli jest do niej przyzwyczajony), albo po prostu zamknąć drzwi.
  • Odwróć uwagę psa poprzez podanie na jego posłaniu psiego smakołyku wymagającego dłuższego spożywania np.  kości, zabawki wypełnionej karmą, przysmaku dentystycznego itp. Pies powinien skojarzyć porę twojego posiłku z inną przyjemnością  - daleko od stołu.
  •  Bądź konsekwentny! Nie poddawaj się nawet, jeśli serce ci się kraje, pies wydaje się bardzo nieszczęśliwy i głodny, a zamiast poprawy zachowania obserwujesz nasilenie żebrania!
  • Bądź cierpliwy. Twój pies nie zmieni swojego zachowania przez jeden dzień. Trzeba czasu na budowanie lepszych nawyków. Początkowo możesz nawet zaobserwować u psa frustrację, nasilenie nieodpowiednich zachowań i regres w tresurze, ale nie poddawaj się!
  • Sprawiaj psu przyjemność na inne sposoby – zabierz go na spacer nawet krótki, pobaw się z nim, popieść i pochwal. Pozwól na swobodne wąchanie trawy, albo schowaj psi ( nie ludzki!) smakołyk i każ go odszukać.
Pamiętaj, oduczysz psa domagania się jedzenia przy stole, tylko wówczas, gdy najpierw oduczysz siebie i innych domowników od karmienia pupila ludzkim jedzeniem! To może być ciężka szkoła nie tylko dla psa!


źródła: 
https://www.cesarsway.com/dog-care/food-and-treats/will-beg-for-food
https://www.rover.com/blog/dog-hungry-just-begging/
z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem