Jak oduczyć psa szczekania?

Nieustanne szczekanie psa może okazać się nie do wytrzymania dla właścicieli. Jednakże, przed zabraniem się za pozbywanie się tego problemu warto odkryć przyczynę takiego zachowania czworonoga. Rzadko okazuje się bowiem, że nasz pupil szczeka bez jakiegokolwiek powodu.

Najczęstsze przyczyny szczekania psa

Najczęściej nasi czworonożni przyjaciele szczekają wtedy, kiedy:

  • spotykają obce osoby,
  • widzą inne psy,
  • spotykają inne zwierzęta,
  • kiedy zostają same w domu albo wówczas, gdy zostawiamy je same na noc,
  • gdy ktoś zadzwoni do drzwi domu bądź kiedy wrócimy do domu,
  • wówczas, gdy psiak czegoś się wystraszy.

Pierwszą kwestią, którą musimy sobie uświadomić  jest fakt, iż psy szczekają i szczekać będą, ponieważ w taki sposób porozumiewają się z innymi zwierzakami i ludźmi. Istnieją więc sytuacje, w których właściciele nie unikną tego, że czworonogi szczekają. Dlatego też, zanim przygarniemy zwierzę, należy dowiedzieć się czy dana rasa ma większe predyspozycje do szczekania. Przykładowo, psy stróżujące szczekają o wiele częściej.

Jak więc "uciszyć" psa?

Jeśli chodzi o szczekanie na obcych ludzi i zwierzęta, trzeba uczyć pupila już od najmłodszego wieku. W jaki sposób? Należy kształtować pozytywne nawyki u psa, pracując nad tym, żeby pies umiał panować nad swoimi emocjami oraz nad tym, żeby nasz czworonożny przyjaciel czuł się bezpiecznie. Jeśli szczeniak szczeka na nasz widok właściciele nie powinni nagradzać go głaskaniem czy smakołykami, gdyż wówczas {pies pomyśli, że takie zachowanie jest dobre. Tak naprawdę, najlepsze, co właściciel może zrobić gdy psiak szczeka i nie może się opanować jest spokojne czekanie na to, aż piesek się opanuje - podobnie jak z małym dzieckiem. Gdy nasz czworonożny przyjaciel wreszcie się uspokoi, możemy nagrodzić zwierzaka. Dzięki temu, nasz pies zrozumie, że jego opanowanie zagwarantuje mu nagrodę.  

Jeżeli jednak sami za nic nie możemy poradzić sobie z problemem szczekania, powinniśmy skorzystać z pomocy behawiorysty psiego zachowania. Najważniejsze jest, aby nie trywializować tego problemu.

Co powinniśmy uczynić wtedy, gdy nasz psiak szczeka w domu za dnia lub w nocy?

W takim przypadku należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • czy nasz pies posiada własne komfortowe miejsce do spania,
  • czy piesek nie czuje się samotny - każdy właściciel koniecznie powinien spędzać czas ze swoim pupilem, np. chodząc z nim na spacery czy bawiąc się z nim,
  • czy nasz pupil nie jest głodny bądź spragniony.

Co zrobić, gdy pies szczeka, gdy usłyszy dzwonek lub pukanie do drzwi?

Właściciele powinni przyzwyczaić pupila do takich dźwięków, jak pukanie czy dzwonek do drzwi już od najmłodszych lat. Jak tego dokonać? Możemy na przykład przeprowadzać treningi, nagrywając dźwięk pukania czy dzwonka do drzwi bądź trenować z psem w taki sposób, że: jedna osoba jest w domu, a druga naciska dzwonek albo puka do drzwi. Gdy pies pobiegnie do drzwi i zaszczeka właściciel powinien zawołać zwierzaka i uspokoić go. Warto nauczyć psa komendy "Do siebie!" i nagradzać go za każdym razem, gdy wykona nasze polecenie. Najistotniejszą kwestią podczas szkolenia psa jest cierpliwość!