Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Ze spaniem psa w łóżku podobno jest tak, że połowa właścicieli na to pozwala, a druga połowa - się do tego nie przyznaje. Ale to anegdota, a jak jest naprawdę? Zapewne z różnych względów niektórzy wolą, żeby pies jednak spał na posłaniu. Jak się zabrać do wypraszania psa z sypialni, żeby zrobić to skutecznie i bez dramatów?

Źródło: Pixabay

Co skłania psa do spania w łóżku?

Powodów jest na pewno wiele, ale podstawowy to - bo ktoś go do tego łóżka zaprosił albo nie wyprosił, gdy pojawił się tam pierwszy raz. Inna przyczyna to taka, że łóżko jest ciepłe i miękkie. Poza tym jesteś w nim ty, a więc ktoś kogo twój pies uwielbia. Całe łóżko i pościel pachnie tobą, czy może więc psu być przyjemniej? Mniej przyjemnym powodem jest to, że nie ma on swojego miejsca do spania. Albo ma legowisko, tylko niewygodne, za małe, brudne (śmierdzące popsutym jedzeniem?), czy umiejscowione tam, gdzie pies jest zupełnie sam.

ABC zmiany - legowisko, trening i ... cierpliwość

A - Legowisko

Przyjrzyj się psiemu legowisku, czy nie należy go wymienić albo przełożyć w inne miejsce? Na przykład do salonu, w którym oglądacie telewizję lub do sypialni? Przypomnij sobie, czy pies w ogóle tam sypiał, kiedy przestał i co mogło być tego powodem? Może zaczął przychodzić do sypialni bo obawiał się, że go opuścisz? Pies kładąc się spać w posłaniu musi czuć bliskość z domownikami i to, że pilnuje swojego stada. Weź to pod uwagę przenosząc posłanie.

B - Trening

Naucz psa komend “zejdź” i “na miejsce”. Najlepiej bez podnoszenia głosu, a każde wykonanie komendy nagradzaj smakołykiem i pochwałami. Komendę “na miejsce” stosuj odsyłając psa na posłanie. Gdy pies leży na legowisku nie można go karać i nie można go również “za karę” tam odsyłać. Pieskowi dobrze jest też rzucać ulubione zabawki i smakołyki, kiedy jest już na swoim miejscu. Wtedy legowisko będzie mu się przyjemnie kojarzyć.

C - Cierpliwość

Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i cierpliwość. Pożądany przez ciebie dobry nawyk, czyli spanie psa na jego posłaniu, a nie w twoim łóżku, to proces. Żeby psiak wybierał legowisko zamiast sypialni, musi to miejsce polubić. Na etapie treningu nie można robić wyjątków, bo to wprowadza w jego głowie chaos.