Jak nie należy wychowywać czworonoga?

Wielu opiekunów czworonogów nie zdaje sobie sprawy z tego, że popełnia błędy wychowawcze i nieświadomie unieszczęśliwia swoich pupili. Warto pamiętać, że zwierzęta mają nieco inne potrzeby niż ludzie i to, co jest dobre dla człowieka niekoniecznie musi być korzystne dla zwierzaka.  

Częste karcenie psa za jego zachowanie nie przynosi żadnych wychowawczych efektów Częste karcenie psa za jego zachowanie nie przynosi żadnych wychowawczych efektów Źródło: borepanda.com

Często powodem zaniedbań w wychowaniu zwierzaków jest tryb życia. Zapracowani i zestresowani właściciele czworonogów po powrocie do domu nie mają już siły poświęcać stęsknionemu pupilowi odpowiedniej ilości czasu. Brak spacerów i zabawy z psem na łonie natury prowadzi do problemów ze zdrowiem fizycznym oraz niekorzystnie wpływa na samopoczucie zwierzaka. Złym nawykiem jest również zabieranie zabawek i pożywienia za karę. Większość czworonogów interpretuje takie zachowanie jako brak poszanowania ich elementarnych potrzeb. Niektóre psy odpłacają tym samym i stają się złośliwe oraz agresywne. Jak widać bardzo łatwo można zrazić do siebie zwierzaka. Zazwyczaj potrzeba potem sporo czasu, aby naprawić nieprawidłowe relacje z pupilem.

Jeszcze większy błąd popełniają właściciele zwierząt, którzy w ramach tresury umieszczają swoich pupili w klatce czy kontenerze. Ta metoda nie przynosi zazwyczaj żadnego skutku w postaci zmiany zachowania czworonoga, gdyż pies nie rozumie dlaczego jego opiekun potraktował go w ten sposób. Podobnie dzieje się, gdy właściciel bezustannie karci i krzyczy na swojego ulubieńca. Bardzo niekorzystny wpływ na psychikę zwierzaka ma również pozostawianie go w domu samego na długi czas. Bez względu na problemy jakie czasami stwarza nasz pupil, nie należy okazywać mu złości i agresji, gdyż takie zachowanie nie stanowi żadnej skutecznej metody wychowawczej.

 

Źródło: http://theilovedogssite.com