Jak nakłonić kota do przyjęcia lekarstwa?

Koty to przebiegłe i sprytne zwierzęta, które są znacznie inteligentniejsze niż się powszechnie sądzi. Ponadto cechują się świetnym węchem i doskonale wyczuwają nawet najdrobniejsze dodatki do karmy. Dlatego tak ciężko nakłonić je do przyjmowania lekarstw. Są jednak pewne metody pozwalające przechytrzyć nawet najbardziej oporne mruczki.

Podawanie kotom lekarstw wymaga często stosowania różnych sztuczek Podawanie kotom lekarstw wymaga często stosowania różnych sztuczek Źródło: iStock

Jeśli dany medykament występuje w postaci płynu, można dodać go do niektórych rodzajów pożywienia, na przykład mokrej karmy z tuńczykiem czy smakowitego mięsnego sosu, który większość mruczków uwielbia i uważa za prawdziwy przysmak. Niektórym opiekunom czworonogów udaje się nawet przemycić leki w pigułkach umieszczając je w ulubionych kocich daniach. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych pojawia się coraz więcej lekarstw przeznaczonych dla mruczków w formie żelu, którym smaruje się skórę. W ten sposób leczy się u kotów między innymi nadczynność tarczycy. Żel zawierający metymazol aplikuje się na powierzchnię cienkiej warstwy skóry pokrywającej uszy mruczka. Dzięki temu kot nawet nie jest świadomy tego, że otrzymuje lekarstwo.

Innym popularnym rozwiązaniem jest stosowanie plastrów nasączonych substancją stanowiącą antidotum na kocie dolegliwości. Wystarczy wówczas przykleić plaster w takim miejscu, aby kot nie mógł go zdrapać. Niestety nie wszystkie lekarstwa można podawać mruczkom w tak wygodnej dla nich formie. W przypadku gdy każda z wypróbowanych przez nas metod zawiedzie, jedynym rozwiązaniem pozostaje wizyta u weterynarza. Często warto także przejrzeć fora internetowe, aby dowiedzieć się, jak inni opiekunowie kotów radzą sobie w podobnych sytuacjach.

 

Źródło: Post-Gazette.com, Pets