Jak mówić, by twój pies cię słuchał?

Jeśli twój pies często bywa nieposłuszny i ignoruje twoje polecenia, zastanów się nie tylko co, ale przede wszystkim jak do niego mówisz. Jak sprawić, byście lepiej się rozumieli? Zobacz!


Źródło: Shutterstock

Amerykańscy naukowcy z Duke University Canine Cognition Center wykazali, dlaczego psy czasami lepiej lub gorzej reagują na komendy i od czego to zależy.

Zadanie, którym zostały poddane psy widać na filmie. Pies widział za przezroczystym płotkiem osobę, która miała dać mu smakołyk. Ton głosu i sposób mówienia był przy każdej próbie modulowany, od spokojnego, do wesołego i pobudzonego. Psa pobudzał już sam widok smakołyku, więc jeśli badacz dodatkowo mówił do niego podekscytowanym głosem, pies miał jeszcze większą trudność z tym, co powinien zrobić, żeby się dostać po nagrodę. Gdy komenda była wypowiadana spokojnie, pobudzenie u pieska nie rosło i szybciej wybierał właściwą drogę po smakołyk. Jeśli zaś piesek był z natury spokojny, mało pobudzony, żeby zachęcić go do zdobycia smakołyku, trzeba było zawołać go bardziej emocjonalnym tonem. 

 

Warto więc brać pod uwagę temperament i osobowość psa oraz swój aktualny nastrój, jeśli wydaje się pieskowi komendy. Dużo łatwiej dzięki temu osiągniesz lepszy rezultat, jeśli weźmiesz to pod uwagę. Psy spokojniejsze będą chętniej i szybciej reagować na energiczne komendy, za to pieski z natury żywe i rozbrykane będą zachowywać się bardziej posłusznie, jeśli będziesz się do nich zwracać spokojnym tonem.

W oparciu o: http://www.newsobserver.com/news/technology/article32430840.html