Jak mieć idealnego psa?

Victoria Stilwell, choć jest młodą osobą, specjalizuje się w szkoleniu psów. Pomaga ich właścicielom odkryć wiedzę o ich pupilach. Podajemy jej zasady, jak wychować sobie idealnego psa.

Victoria Stilwell w Polsce znana jest przede wszystkim jako psia superniania z programu emitowanego przez TVN Style „Ja albo mój pies” i książki o opiece nad psem pod tym samym tytułem. 

Oto 10 rad Victorii Stilwell jak wychować idealnego psa.

  1. Myśl jak pies – aby wychować i wyszkolić swojego psa, musisz go najpierw zrozumieć. Zdobądź wiedzę o tym, w jaki sposób uczy się twój pies.
  2. Mów po psiemu – twój pies nie nauczy się języka polskiego, chociaż pewnie bardzo by chciał. Aby szkolenie się powidło musisz porozumiewać się z psem w taki sposób, aby cię zrozumiał.
  3. Zdobądź pozycję – twój pies do szczęścia potrzebuje dobrego lidera, za którym będzie mógł pewnie podążać.
  4. Podkreślaj pozytywy – zawsze nagradzaj swojego psa za dobre i pożądane zachowanie, a złe ignoruj lub popraw, ale nie krzykiem czy przy użyciu siły fizycznej.
  5. Miej wyczucie czasu – nagradzaj psa zawsze we właściwym momencie, na zdarzenie musisz zareagować w ciągu sekundy.
  6. Bądź konsekwentny – konsekwencja to podstawa w wychowaniu psa i dotyczy całej rodziny. Używajcie zawsze tych samych komend. Wspólnie ustalcie co psu wolno, a czego nie i do tych reguł wszyscy się stosujcie.
  7. Poznaj swojego psa – twój pies też ma osobowość. Postaraj się poznać jego dobre i słabe strony, zbadaj co lubi, a czego nie.
  8. Wprowadzaj urozmaicenia – psy podobnie jak ludzie czasem się nudzą. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której pies podczas szkolenia zacznie się nudzić. Ćwicz z nim komendy w różnych miejscach. Urozmaicaj ćwiczenia.
  9. Ucz psa przez całe życie – szkolenie zacznij od chwili, w której twój pies pojawi się w domu i pamiętaj, że starego psa też możesz, a nawet powinieneś wiąż uczyć nowych rzeczy.
  10. Zachowaj spokój – szkolenie psa nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości. Przygotuj się na porażki oraz się nimi nie zrażaj, ponieważ są one nieodłącznym elementem każdego procesu uczenia się.

ŹRÓDŁA: Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010