Jak karmimy nasze zwierzęta?

Posiadacze psów i kotów podchodzą coraz bardziej świadomie do żywienia zwierząt. O doborze karmy nie decyduje cena czy wygoda stosowania – najważniejszym czynnikiem jest stan zdrowia i zapotrzebowanie dietetyczne.

Czym karmimy psy i koty?

Na to pytanie odpowiedzieli właściciele czworonogów w anonimowej ankiecie. Respondenci podzielili się na dwie wyraźne grupy. Blisko 50% stosuje jeden rodzaj karmy, podczas gdy 45% respondentów łączy dwa rodzaje pokarmu: suche i mokre. Kolejno wyróżniali się wybierający suchą, mokrą i stawiający na samodzielne przyrządzanie pożywienia.

27,5% respondentów używa jednego typu karmy, np. suchej. 12% ankietowanych wskazało samodzielne gotowanie jako podstawę żywienia pupil. Najmniej, bo 10% respondentów, stosuje wyłącznie mokrą karmę. Warto przy tym podkreślić, że 32,5%, a więc prawie 1/3 ankietowanych, podaje zwierzętom domowym naprzemiennie suchą i mokrą karmę.  7,5% respondentów łączy trzy rodzaje żywienia – karma sucha, mokra oraz samodzielnie przygotowane posiłki. 5% ankietowanych bazuje na łączeniu karmy mokrej oraz samodzielnie przyrządzanej.

 

Jak dobieramy karmę?

Aż 72,5%, czyli prawie ¾ właścicieli świadomie dobiera rodzaj karmy. Równo połowa, 50% respondentów wybierając karmę dla psa lub kota, kieruje się stanem zdrowia zwierzaka. 27,5% respondentów używa karmy dowolnego przeznaczenia; 15% stosuje karmę wybraną pod kątem zapotrzebowania dietetycznego, a 7,5% ankietowanych bierze pod uwagę różne kryteria wyboru – zarówno dietę, jak i stan zdrowia.  

- Właściciele zwierząt coraz większa wagę przykładają do doboru karmy. Cieszy fakt, iż w chorobach, które wymagają odpowiedniego żywienia, stosują się do zaleceń, gdyż niejednokrotnie jest to forma leczenia. Nie dziwi też fakt, że najchętniej wybierana jest karma sucha, która jest dobrze zbilansowanym, stosunkowo tanim i wygodnym sposobem karmienia – mówi
lek. wet. Milena Klimont, pomysłodawczyni i założycielka portalu Jakakarma.pl

 

Co determinuje wybór karmy?

60% właścicieli świadomie wybiera karmę dla pupili, nie kierując się przy tym ceną.

  • 32,5% respondentów kieruje się przede wszystkim składem (13 odpowiedzi)
  • 25% respondentów łączy przynajmniej dwa kryteria wyboru: ceny, marki, polecenia i składu (10 odpowiedzi)
  • 17,5% respondentów kieruje się poleceniem innych posiadaczy czworonogów
  • 10% kieruje się wyłącznie ceną
  • 10% kieruje się wyłącznie marką

Badanie służyło poznaniu preferencji doboru karmy przez właścicieli czworonogów.  Wzięło w nim udział 40 osób, które wypełniły drukowana ankietę przy okazji wizyty w gabinecie lekarza weterynarii.

Pomysłodawca badania - portal www.jakakarma.pl stanowi kompendium wiedzy o żywieniu pupili. Każdy użytkownik sieci może korzystając z niego w prosty sposób stworzyć profil swojego zwierzęcia, podzielić się zdjęciami i przyznać ocenę stosowanym produktom. Ciekawe informacje uzupełniające można znaleźć również na profilach platformy w serwisach Facebook oraz Instragram. W najbliższym czasie pojawią się także materiały w kanale Youtube.