Jak karmić koty o różnych potrzebach?

W zależności od wieku, stylu życia, stanu organizmu – potrzeby żywieniowe kotów mogą się różnić. Choć wszystkie mruczące czworonogi potrzebują tych samych składników pokarmowych, to w ich diecie powinny się one znaleźć w różnych ilościach. Niektórzy pupile powinni też otrzymywać wraz z pożywieniem dodatkowe substancje, służące ich zdrowiu.  

Źródło: http://zen.fpiec.pl/post/2017/10/12/prawpdoobonienajpienjniejszschonisko

Żywienie kota – know how

Kot jest drapieżnikiem. Podstawą jego diety z kilku powodów powinno być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Organizm kota nieefektywnie wykorzystuje węglowodany. Energię czerpie z tłuszczów i z białka. Składniki te pobiera w całości właśnie z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Tylko w nich obecne są tauryna i kwas arachidonowy – substancje absolutnie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kocich organizmów. Tauryna to aminokwas, którego koty nie są w stanie same syntezować. Jego niedobór może doprowadzić do zwyrodnienia siatkówki, niewydolności serca, niepłodności i kłopotów z przewodem pokarmowym, ponieważ uczestniczy ona również w trawieniu tłuszczów. Z kolei brak kwasu arachidonowego odbija się wyraźnie na kondycji skóry i sierści pupila. Dobra karma dla kota zawiera więc takie surowce, które dostarczają wszystkich tych składników – czyli jak najwięcej mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta kociąt

Maluchy błyskawicznie rosną. Ponadto, ich organizmy dynamicznie się rozwijają. W okresie intensywnego wzrostu, w porównaniu z dorosłymi kotami, potrzebują więcej składników odżywczych w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Karma dla kociąt powinna zawierać procentowo więcej białka – głównego budulca tkanek. Małym kotom potrzeba też więcej energii, dlatego ich dieta powinna być bogatsza w tłuszcze, zwłaszcza te zdrowe, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, będące kluczowymi substancjami dla prawidłowego rozwoju m.in. układu nerwowego. Związki te obecne są nie tylko w wysokiej jakości mięsie, ale też w olejach. Warto więc, aby karma junior dla kotów zawierała dodatek np. oleju z łososia.

Źródło: Shutterstock
 

Menu po kastracji i sterylizacji 

Sterylizacja i kastracja nie tylko zapobiegają niechcianym ciążom u kotek i znaczeniu terenu u kocurów. Zabiegi te, ingerując w układ hormonalny, mają kolosalny wpływ na cały organizm. Jedną z ważnych zmian po przejściu takiej interwencji chirurgicznej jest zwiększona tendencja do tycia. Dlaczego wysterylizowane koty jedzą więcej? Ponieważ mają niższy poziom hormonów sterydowych, do których zaliczane są testosteron i estrogen, hamujące wydzielanie insuliny, pośrednio wpływającej na odczuwanie głodu. U poddanych zabiegowi kotów stężenie hormonów sterydowych spada, a tym samym wzrasta poziom insuliny, stąd pupil częściej doprasza się jedzenia. Karma dla kotów sterylizowanych powinna więc być tak zbilansowana, aby zapewniać im uczucie sytości, lecz dostarczać mniej energii, czyli zawierać mniej tłuszczu. Warto, aby w jej składzie znalazły się też substancje zakwaszające mocz, ponieważ po zabiegu zwierzęta te są bardziej narażone na tworzenie się kamieni i kryształów moczowych w układzie moczowym. 

Źródło: iStockphoto/Thinkstock
Karmienie kocich seniorów 

Wraz z wiekiem spada tempo przemian metabolicznych. Ponadto pojawiają się kłopoty z przyswajalnością składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby karma dla kotów starszych była lekkostrawna i zawierała wysokiej jakości białko. W związku z niższą aktywnością seniorów zmniejsza się też ich zapotrzebowanie na energię, dlatego odpowiednim posiłkiem są dla nich karmy o obniżonej zawartości tłuszczu, także te dla kotów sterylizowanych. Problematyczny może się też okazać brak apetytu. Jeśli zwierzę je niewiele, lub gdy spożywa tylko posiłki przygotowywane w domu, które nie zawsze są właściwie zbilansowane, w jego organizmie mogą pojawić się niedobory składników odżywczych. Najprościej jest zachęcić kota do jedzenia, serwując mu smakowite posiłki. Aromatyczna, mokra karma dla kota z rybą  nie tylko będzie dla niego pyszna, ale też łatwiejsza w spożyciu, ponieważ chrupanie suchej karmy może sprawiać kłopot starszemu kotu z osłabionymi zębami. 
  

Partnerem artykułu jest: