Jak dorasta pies i kot?

Jak wygląda rozwój psa i kota? Co na niego wpływa? Jakie podczas tego procesu zachodzą zmiany w rozwijających się organizmach? Jak dbać o dojrzewającego zwierzaka?

Źródło: Shutterstock

Przyjmuje się, że etap dorosłej fazy życia kota i psa rozpoczyna chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej. U większości kotów jest to szósty miesiąc życia u niektórych psów siódmy miesiąc, ale niekiedy dużo później. Wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej zależy od uwarunkowań genetycznych oraz uwarunkowań zwianych z rasą.

W przypadku podziału na rozmiary i rasy można tu zauważyć pewną zależność. Otóż psy małych ras dojrzewają wcześniej niż psy ras dużych. Podobnie rzecz wygląda wśród mieszańców. Mianowicie psy małe szybciej dojrzewają niż psy duże. Nie bez znaczenia są także warunki środowiskowe i żywieniowe. Zwierzęta żyjące w cieplejszym klimacie dojrzewają szybciej. Szybciej także dojrzewają zwierzęta karmione karmami wysokobiałkowymi.

Osiągnięcie wieku dojrzałości płciowej u samic wyraża się pojawieniem pierwszej rujki. U samców natomiast zauważalna jest zmiana zachowania. Pojawia się np. podnoszenie łapki podczas oddawania moczu i znakowanie terenu podczas oddawania moczu w różnych miejscach. Mogą zacząć pojawiać się zachowania agresywne związane z agresją terytorialną skierowaną wobec wszystkich, którzy nie są domownikami. Trzeba zauważyć, że osiągniecie dojrzałości płciowej nie jest jeszcze osiągnięciem wieku dojrzałości hodowlanej. Dochodzi do niej kilka miesięcy później. Najlepiej by zwierzę zakończyło też swój rozwój fizyczny i psychiczny.

W tym okresie życia dorosłego psa trzeba zadbać o prawidłowy profil żywienia, profilaktykę wobec pasożytów wewnętrznych, zewnętrznych, profilaktykę wobec chorób zakaźnych. Trzeba zadbać o pielęgnację okrywy włosowej, zębów, uszu, zatok około odbytowych. Trzeba także zadbać o odpowiednią dozę ruchu i wysiłku dla określonej rasy psów. Przy okazji wizyty u lekarza weterynarii powinno się wykonać okresowe badania krwi i moczu. Warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące symptomy mogące oznaczać rozpoczynanie się określonego schorzenia. Trzeba pamiętać o tym, że każda odpowiednio wcześniej zdiagnozowana choroba ma większe szanse na wyleczenie.