Jak dobrać właściwe nożyczki?

Groomerzy mawiają, że nie ma brzydkich psów, są tylko psy źle ostrzyżone. Ta teoria jest nie do udowodnienia bez dobrych nożyczek. Stanowią one podstawowe narzędzie pracy, którego jakość powinna być jak najwyższa.

Dobre nożyczki to połowa sukcesu w strzyżeniu. Dobre nożyczki to połowa sukcesu w strzyżeniu. Źródło: Shutterstock

Dobry specjalista za pomocą kilku par nożyczek jest w stanie wyrzeźbić każdą fryzurę. W przypadku niektórych ras etyka zawodowa wręcz zabrania używania maszynek. Niewyobrażalne jest by np. wystawowy pudel czy terier rosyjski był cięty maszynką.

W przyborniku (kaburze) przypinanym do paska groomera można znaleźć nożyczki długie proste i gięte. Te służą do zaznaczenia głównych linii, czyli do tak zwanego kątowania psa. Średnich nożyczek najczęściej używa się przy pracach bardziej precyzyjnych, takich jak wyrównanie krawędzi ucha lub wyrównanie kształtu „kociej łapy”. To wciąż psia łapa tyle, że ma przypominać kocią lub  zajęczą w niektórych przypadkach. Z kolei małych nożyczek używa się są do dopracowania szczegółów. Przydają się do przystrzyżenia spodów łap, okolic oczu czy samych uszu.

Każdy groomer ma inną rękę i sam sobie dopasowuje nożyczki by dobrze leżały w dłoni. Trzeba je poczuć, czy są dobrze wyważone, nie krępują ruchów. Często jest tak że groomer pracuje po 8 godz. dziennie trzymając nożyczki w dłoni, od kiepskiego sprzętu mogą porobić się odciski.

Ciekawostką jest to że nie wolno tych nożyczek używać do brudnego włosa, bo się zniszczą. Piasek, bród i pył z włosów psa strasznie niszczy zarówno ostrza maszynek jak i nożyczki. Włos do cięcia musi być odpowiednio przygotowany: wyczesany i czysty. Dlatego tak ważne jest wykąpanie pupila przed zabiegiem.

Nożyczki groomerskie to specjalistyczne narzędzie wykonane bezwzględnie z wysokogatunkowej stali powierzchniowo hartowanej o zwiększonej zawartości węgla. Jej twardość oscyluje w granicach 25 – 40 HRC. Najtwardsza produkowana na świecie stal martenzytyczna  osiąga twardość około 65 HRC. Ostrzenie nożyc groomerskich powinno odbywać się laserowo lub przy udziale cieczy chłodzącej. W innym razie nożyce warte nieraz ok. 1000 zł zniszczą się i staną się bezużytecznym złomem. Ostrzenie nie jest proste, bo nożyce do strzyżenia psów są najczęściej zakrzywione. W Polsce wysokiej klasy narzędzia jest w stanie naostrzyć jedynie kilku fachowców.

Na konkursach i pokazach stosowanie maszynek jest czymś w rodzaju zawodowego faux pas. Na osoby uczące się groomerskiego fachu jeszcze przymyka się oko. Natomiast doświadczeni groomerzy trzymają się z dala od sprzętu na prąd.