Jak dobrać właściwą karmę dla psa?

Niedobory składników odżywczych w diecie psa mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego ogromne znaczenie dla zdrowia i kondycji twojego pupila ma to, czym go karmisz. Kupując karmę, powinieneś zwrócić uwagę na szereg detali, aby była ona dopasowana do potrzeb żywieniowych twojego czworonoga. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, aby w misce twojego psa znalazł się pełnowartościowy pokarm!

Źródło: Redakcja

Po pierwsze – wiek psa

Potrzeby żywieniowe młodszych czworonogów są zupełnie inne niż dorosłych osobników. Szczenięta potrzebują nawet trzykrotnie więcej kalorii, mają większe zapotrzebowanie na białko oraz na tłuszcze niż w pełni rozwinięte psy. Wynika to z faktu, że ich organizm zachodzą dynamiczne zmiany, a ich ciało szybko rośnie.

Sklep zoologiczny krakvet.pl oferuje karmy dla psów w każdym wieku – a w tym zarówno dla szczeniąt, psów dorosłych, jak i czworonogów-seniorów. Ich producenci dbają o to, aby skład karmy ściśle odpowiadał zapotrzebowaniu na kalorie, tłuszcze, białka i węglowodany osobników w określonym przedziale wiekowym.

Po drugie – rozmiar psa 

Karmę należy dobrać także ze względu na wielkość danej rasy. Jeśli twój pies należy do:

  • rasy małej – serwuje mu pokarm, w którego składzie znajduje się jagnięcina i cielęcina. Takie gatunki mięsa są lekkostrawne i idealne dla małych psów z wrażliwym układem pokarmowym. Natomiast jeśli twój pupil to typowy kanapowiec, unikaj karm z wysoką zawartością tłuszczu
  • rasy średniej – wśród takich psów znajdują się zwierzęta myśliwskie i pasterskie. Ze względu na swoją aktywność potrzebują one więcej energii. Dlatego warto wybrać dla nich karmę wysokoenergetyczną z większą ilością tłuszczu
  • rasy wielkiej lub olbrzymiej – w związku ze swoimi rozmiarami psy te potrzebują dużo energii oraz mają olbrzymi apetyt. Jednak aby nie doprowadzić do wzdęć u tych czworonogów czy przejedzenia, należy wybierać larmy przeznaczone wyłącznie dla takich osobników.

Producenci karmy ułatwiają opiekunom psów wybór właściwego pokarmu – na opakowaniu zawsze znajduje się informacja, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony dany produkt.

Po trzecie – skład karmy

 Nie dokonuj przypadkowych zakupów – zawsze czytaj, jakie składniki znajdują się w karmie. Jej skład powinien być oparty na:

  • mięsie – jagnięcinie, wołowinie, drobiu, a także na rybach. W karmie powinno znajdować się minimum 50% mięsa
  • warzywach i owocach – w karmie dla psa mogą znajdować się jabłka, marchewka, pasternak, dynia, jarmuż, szpinak, gruszki, borówki, a nawet żurawina
  • zdrowych kwasach tłuszczowych – omega-3 i omega-6.

Unikaj karm, w których znajdują się zboża, gdyż psy mają niekiedy problemy z ich trawieniem. Ponadto zrezygnuj z kupowania produktów konserwantami i ulepszaczami smaku w składzie. Takie karmy na pewno nie przysłużą się zdrowiu twojego pupila.

Po czwarte – renoma producenta

Wybierając karmę, nie kieruj się wyłącznie niską ceną. Może ona oznaczać, że produkt powstał z niskiej  jakości mięsa lub że zastąpiono go mniej wartościowymi wypełniaczami. Na opakowaniach niektórych, tańszych karm, można znaleźć informacje, że zostały one wyprodukowane z mączki mięsno-kostnej. Jest to ubogi w wartości odżywcze zamiennik mięsa.

Pełne składników odżywczych karmy znajdziesz na https://www.krakvet.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Sucha-karma-dla-psa-29930.html. Są to pokarmy od renomowanych producentów, którzy dbają o wysoką jakość wszystkich składników.

Pamiętaj, że wybierając dobrą karmę, nie tylko unikasz ryzyka wzdęć i niestrawności. Zapewniasz swojemu pupilowi przede wszystkim odpowiednią porcję białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i mikroelementów.