Jak dbać o zdrowe zęby psa i kota?

Higiena uzębienia domowych czworonogów to ani kaprys, ani luksus, ale jeden z podstawowych obowiązków opiekuna. Kot sam zębów nie wyszczotkuje, pies nie umówi się na przegląd do dentysty, a bolesne skutki zaniedbań poniosą przed wszystkim zwierzęta.

 

Źródło: fotolia.pl

Profilaktyka jest ważna. Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki. Podobnie jak u ludzi, choroby zębów i przyzębia u domowych czworonogów mogą wpływać na kondycję całego organizmu. Jak dbać o zęby psa i kota?

 

 1.       Regularne przeglądy jamy ustnej u weterynarza

Lekarz powinien zajrzeć do pyska czworonoga przynajmniej raz w roku, to absolutne minimum. Według amerykańskich badań aż 80 procent psów i 70 procent kotów, które skończyły trzy lata, zmaga się z dolegliwościami jamy ustnej, które wymagają interwencji dentysty (od standardowego czyszczenia aż po specjalistyczne leczenie lub usunięcie chorego zęba, żeby zatrzymać infekcję i zapobiec kolejnym, powiązanym z nią chorobom).

 Weterynarz może zalecić wykonanie zdjęć rentgenowskich, żeby obejrzeć niewidoczne gołym okiem zmiany poniżej linii dziąseł lub w kościach, wszystko po to, żeby wyłapać początek zmian chorobowych. Pierwszym zaleceniem przy podejrzeniu chorób zębów i jamy ustnej jest zazwyczaj profesjonalne czyszczenie zębów – w przypadku zwierząt wymaga to podania znieczulenia ogólnego.

2.       Codzienne czyszczenie zębów w domu

Mało kto rzeczywiście to robi, ale codzienne szorowanie zapobiegłoby wielu problemom. O czym trzeba pamiętać? Szczoteczka dla kota lub psa powinna być miękka (może być to specjalna szczotka dla zwierząt, lub szczoteczka dla niemowląt – wygodna jest silikonowa, nakładana na palec), a pasta obowiązkowo z przeznaczeniem dla zwierząt (pasty dla ludzi wymagają wypluwania i wtedy nie szkodzą, domowy czworonóg pastę połknie, dlatego jej formuła musi być inna). Pasty mają różne zapachy i smaki, warto próbować do skutku, aż znajdzie się tę, którą zwierzę zaakceptuje.

3.       Weterynaryjna karma na konkretny problem

W tym wypadku najlepiej zasięgnąć porady lekarza, a nie podejmować się samodzielnego postawienia diagnozy. Działanie weterynaryjnej karmy wspomagającej zdrowie zębów i dziąseł opiera się na mechanicznym ścieraniu warstwy osadu i kamienia. Chodzi tu głównie o wielkość i kształt krokiecików.

4.       Przekąski, które mają coś więcej, niż tylko smak

Niektóre przysmaki przeznaczone do żucia stworzone zostały specjalnie, żeby pomagać zwierzętom pozbywać się kamienia nazębnego, ich działanie jest więc podobne do szczotki do zębów używanej bez pasty. Zęby są czystsze, co nie znaczy, że o przeglądach i szorowaniu możemy zapomnieć.

 

Dbanie o zdrowie zęby czworonogów to obowiązek opiekuna. Ani pies, ani kot nie zatroszczą się w tej kwestii same o siebie, a zaniedbania mogą spowodować nie tyko choroby w obrębie jamy ustnej, ale też znacznie poważniejsze, dotyczące całego organizmu, schorzenia.

Gdy pojawi się problem, ważna jest szybkość reakcji - im wcześniej zauważony, tym większa szansa na szybkie wyleczenie i mniejszy ból.

 

Najczęstsze objawy chorób zębów i przyzębia to:

- żółto – brązowy kamień nazębny

 - krwawienie z dziąseł

- czerwone, rozognione dziąsła

- nieprzyjemny, nieświeży oddech

- widoczne trudności z przeżuwaniem (np. upuszczanie kęsów jedzenia kęsów na ziemię podczas próby ich przeżucia)

- nadmierne ślinienie się

- zmiany w nawykach jedzeniowych

- grzebanie łapą w pysku albo pocieranie pyskiem o podłogę lub meble (uwaga na podobnie wyglądające pocieranie pyskiem przez kota, gdy rozsiewa on swoje feromony - kot cierpiący z bólu nie będzie zachowywał się tak swobodnie i beztrosko).

 

Rekomendowane produkty:

   

 

źródło: vetstreet.com