Jak dbać o psie łapy i pazury?

Większość czynności pielęgnacyjnych w okolicach łap pies wykonuje we własnym zakresie. Czasem jednak psie łapy muszą trafić w ludzkie ręce. Wycinanie sierści na spodach, przycinanie pazurów, smarowanie poduszek preparatami natłuszczającymi należy do obowiązków właścicieli, pies z oczywistych względów sam sobie z tym nie poradzi.

Źródło: iStock

Systematyczna troska

O systematyczne przycinanie pazurów trzeba dbać między innymi po to, by pies cieszył się każdym spacerem, a chodzenie po schodach nie wywoływało bólu. Przerośnięte pazury wbijające się w ciało to na prawdę ogromny dyskomfort dla zwierzęcia.

Wycinanie sierści na spodach łap jest konieczne ze względu na częsty kontakt poduszek łap psa z brudnym, mokrym podłożem. Nieobcięte włosy utrzymują wilgoć i brud między opuszkami palców psa, co może powodować infekcje.

Skuteczne zabezpieczenie

Smarowanie opuszek łap preparatami natłuszczającymi jest konieczne w okresie zimowym, gdy pies chodzi na spacery po chodnikach posypanych solą. Chlorek sodu rozmiękcza poduszkę w łapie psa, tym samym narażając ją na częstsze uszkodzenia.

Można próbować zabezpieczyć łapę psa za pomocą preparatów dostępnych na rynku. Składnikami większości z nich jest gliceryna, wazelina, a także lanolina, wosk pszczeli, witamina E, olejek z drzewa herbacianego. Preparaty te zabezpieczają łapę przed szkodliwym działaniem soli. Są często stosowane u psów pracujących, dużo poruszających się po szorstkich powierzchniach, takich jak asfalt, szuter, rozgrzany piasek lub lód. Dzięki składowi, preparaty te dobrze zabezpieczają łapę przez utworzenie na jej spodzie „podeszwy”, która w dużym stopniu jest w stanie odizolować poduszkę od bezpośredniego kontaktu z podłożem, po którym porusza się pies. Dodatek ekstraktu z drzewa herbacianego ma działanie antyseptyczne, odkaża łapę psa i przyspiesza gojenie ewentualnych urazów naskórka. Witamina E ma korzystne działanie na skórę i warstwę rogową, czyli pazury i włosy, poza tym jest naturalnym przeciwutleniaczem zapobiegającym jełczeniu i starzeniu się kremów. Gliceryna, lanolina i wosk pszczeli wykazują działanie nawilżające i natłuszczające, a wazelina nie wchłania się przez skórę i tworzy nieprzepuszczalną warstwę izolującą poduszkę łapy psa od podłoża.

Innym sposobem na odizolowanie łapy od kontaktu z podłożem jest założenie psu butów.  Ochronią łapę przed szkodliwym działaniem soli, a przy okazji pies nie zmarznie tak szybko.

Umiarkowane strzyżenie

W przypadku dużych ras często dochodzi do stłuczeń stawu łokciowego i kolanowego. Dzieje się tak dlatego, że duże psy kiedy się kładą nie czynią tego zbyt ostrożnie. Zwłaszcza starsze psy mają kłopot ze stawami z racji wieku i predyspozycji genetycznych. Zaleca się pozostawienie dłuższych włosów w miejscach narażonych na urazy mechaniczne, by zamortyzować siłę uderzenia stawu o podłoże w momencie, gdy pies się kładzie. Z tych samych względów psy mieszkające na dworze powinny mieć możliwość położenia się na miękkim posłaniu odizolowanym od ziemi.

By zabezpieczyć stawy dużych psów, można podawać preparaty zawierające glukozaminę i chodroitynę i kolagen. Badania opublikowane przez “The Journal of Veterinary Pharmacological and Therapeutics” pokazały, że kolagen zmniejsza ból i problemy ze stawami. Duża zawartość białka pozwala na zbudowanie nowej chrząstki i co za tym idzie, zmniejsza uszkodzenie stawów. Preparaty z zawartością kolagenu mogą być stosowane u psów starszych dużych ras mających problemy ze stawami, a także u psów ze skłonnościami do dysplazji.