Jak dbać o bulwę?

Uszy stojące jak u nietoperza, spora głowa i mały tułów sprawiają, że nie sposób pomylić buldoga francuskiego z innym przedstawicielem psiego świata. Wyjątkowy wygląd psa to jednak nie tylko ozdoba i wizytówka rasy, ale także zapowiedź dodatkowych wymogów pielęgnacyjnych.

Buldogi francuskie wymagają starannej pielęgnacji Buldogi francuskie wymagają starannej pielęgnacji Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Historia małego mięśniaka

Jest to rasa młoda, stworzona przez człowieka, dzięki krzyżowaniu miniaturowych buldogów z mniejszymi terierami, dogami i gryfonami. Ponieważ hodowlą zajmowały się głównie najniższe warstwy społeczne XIX-to wiecznego Paryża – rzemieślnicy, kupcy i prostytutki – psiak jest umięśnionym i czujnym stróżem, idealnym do tępienia szczurów, lecz o miłym i spokojnym usposobieniu do człowieka.

Choć buldogi francuskie przypominają z wyglądu pomniejszoną wersję buldoga angielskiego, to wątpliwe jest w ogóle pokrewieństwo pomiędzy nimi.

 

Silne i kruche zarazem

Buldogi francuskie to psiaki o silnej, muskularnej budowie, niezwykle dużej głowie i krępych kończynach z okrągłymi łapami o kocim kształcie. Wizerunek uzupełnia krótki od urodzenia ogon.

Buldogi francuskie potrzebują troskliwej opieki na każdym etapie życia. Pierwszy problem wiąże się już z przyjściem na świat buldogów. Przez nieproporcjonalnie masywną, kwadratową głowę i niewielką miednicę – porody są trudne i potrzebują pomocy ze strony człowieka. 

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Buldogi mają bardzo silną, umięśnioną głowę, z wyraźnym cofnięciem szczęki i nosa. Wycofana kufa i spłaszczony pyszczek, podobnie jak u mopsów, prowadzi do częstych problemów z oddychaniem. Nos szeroki, krótki, ze skłonnością do zadarcia. Właściciel, który zaprosi psiaka do sypialni, musi liczyć się z głośnym chrapaniem czworonoga, co wynika zazwyczaj ze zbytnio ściśniętych nozdrzy. Płaski, wciśnięty nosek oraz zbyt wąskie nozdrza powodują także problemy z oddychaniem w lecie. Psiak źle znosi upały, więc spacery przy rozgrzanym powietrzu należy ograniczyć do minimum. Charakterystyczna budowa przełyku powodować może także refluks, a więc cofanie się treści żołądka do przełyku.

Charakterystyczną cechą buldogów są także stojące wesoło uszy, osadzone wysoko na czaszce psa. Te na szczęście są proste w pielęgnacji i podatne na choroby w tym samym stopniu, co u innych psów. Czarne wargi psiaka powinny w całości zakrywać zęby i język.

Buldogi niejednokrotnie cierpią także na problemy z kręgosłupem. Właściciel powinien ograniczyć chodzenie po schodach i wskakiwanie na wysokie przeszkody.

 

Patrz buldogowi w oczy

Oczy u buldoga są ciemne, stosunkowo duże, wypukłe, umiejscowione dość daleko od nosa i uszu. Duże, lekko wyłupiaste oczy przy płaskiej, pomarszczonej głowie buldoga są powodem częstych problemów – zanieczyszczeń oraz urazów mechanicznych. Oczy i zmarszczkę pod nimi należy codziennie przecierać i utrzymywać w czystości.

Sierść nie jest trudna w pielęgnacji. Krótkie, miękkie i delikatne włoski wymagają czesania przynajmniej raz w tygodniu szczotką o krótkim, miękkim włosiu. Dzięki temu sierść pozostanie lśniąca i gładka, a stare włosy są zastępowane nowymi. Wyczesana sierść nie powoduje również niepotrzebnego bałaganu w postaci latających po całym mieszkaniu śladów psa.

 

Zdrowa miska dla buldoga

Ogólne zasady co do żywienia buldogów są podobne, jak w przypadku innych psów. Różnicę stanowi tu konsystencja pokarmu. Ponieważ pies ma bardzo rozwiniętą szczękę, powinien on dostawać twardszy pokarm, wymuszający gryzienie i pozbywanie się kamienia nazębnego. 

Na rynku dostępne są karmy przeznaczone specjalnie dla tej rasy. Mają one odmienny skład, przeciwdziałający problemom z trawieniem i wzdęciami, ale także kształt ułatwiający chwytanie. Dodatkowo, pies powinien otrzymywać suszoną skórę cielęcą w formie kości lub uszy świńskie, które idealnie nadają się do żucia.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Psy te mają także stosunkowo krótki układ pokarmowy, dlatego mięso przeważa w diecie. Dodatek roślinny powinien wynosić nie więcej niż 30%.

Zakazane składniki są takie same, jak w przypadku innych psów – nie należy podawać czekolady, kości z kurczaka, winogron, cebuli, surowego mięsa i przyprawionych potraw

Psiaki są mało wymagające, jeśli chodzi o warunki życia. Dobrze czują się w mieście, w małych mieszkaniach, zachowując się, jak prawdziwe lwy kanapowe – spokojne, ciche i wesołe.