Jak biegać z psem? Oto 9 wskazówek

Poranny lub wieczorny jogging to dla wielu z nas codzienny rytuał. Jedni traktują bieganie jako sposób na utrzymanie kondycji i zgrabnej sylwetki, inni medytują i relaksują się w biegu, jeszcze inni robią to dla czystej rozrywki. Niezależnie od motywacji, jak dowodzą badania, bieganie z partnerem przynosi podwójne korzyści. Czasami najlepszym towarzyszem do treningów jest nasz najlepszy przyjaciel, także - a może przede wszystkim - ten czworonożny - pies.

Źródło: Shutterstock

Badania pokazują, że bieganie z partnerem zwiększa motywację i prawdopodobieństwo, że wytrwamy w naszych treningach. Ale znalezienie niezawodnego kompana do wspólnych treningów, którego obecność będzie nas rzeczywiście motywować, a nie przeszkadzać na dłuższą metę, nie jest takie proste. Najlepszy partner to taki, który jest zawsze gotowy i który nie będzie się wykręcał wymówkami typu "boli mnie głowa", "jestem zmęczony" lub "dziś jest mecz w TV". Jak zatem znaleźć idealnego kompana do treningów? Rozwiązanie jest bardzo proste - trenuj ze swoim psem. Twój ukochany czworonóg uwielbia spędzać z Tobą czas, nigdy nie narzeka i ma wielkie pokłady niespożytej energii. Wspólny trening może okazać się świetnym pomysłem dla Was dwojga. Jednak właśnie dlatego, że Twój pies nigdy nie będzie się skarżył, nie możesz ignorować sygnałów, które będzie Ci dawał. Zanim więc zaczniesz trening ze swoim najlepszym przyjacielem, zapoznaj się z tymi radami.

 

1. Porozmawiaj z weterynarzem

Nie zaczynaj treningu bez uprzedniej konsultacji z lekarzem - ta zasada tyczy się tak samo ludzi, jak i zwierząt. Taką poradę znajdziesz na tablicach informacyjnych wielu siłowni i to nie bez powodu. Jest to mądra rada nie tylko dla Ciebie, ale ma odniesienie także do psa. Jako że czworonogi nie są w stanie zwerbalizować, co im dolega, może okazać się, że odczuwają pewne dolegliwości, których nie byłeś dotąd świadomy. Zatem zanim rozpoczniesz trening, wyjaśnij weterynarzowi, jak zamierzasz ćwiczyć z psem i dopilnuj, aby Twój pupil został dokładnie przebadany pod tym kątem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego serce, płuca i stawy.

 

2. Poznaj rasę

Wśród licznych ras psów są gatunki mniej lub lepiej przystosowane do biegania na dłuższe dystanse i warto mieć to na uwadze przed rozpoczęciem treningów. Owczarki, teriery, psy myśliwskie są tak zbudowane, że mogą pokonywać dużo dłuższe dystanse niż psy innych ras. Dowiedz się zatem, czy dla Twojego psa lepszy będzie bieg czy raczej długi spacer.

 

3. Zwiększaj dystans stopniowo

Być może Ty trenujesz już niczym zawodowiec i nabierasz zawrotnego tempa zaraz po przekroczeniu bramy domu, nie jest to jednak bezpieczne dla Twojego pupila. Jak każdy początkujący, który rozpoczyna dopiero trening, potrzebna jest rozgrzewka. Ponadto poduszki psich łap są bardzo wrażliwe i muszą się zahartować wraz ze stopniowym zwiększaniem tempa i długości dystansu. Pamiętaj o tym szczególnie na początku Waszego wspólnego trenowania.

 

1 2 3