Jak bezpiecznie umyć kota?

Mruczki jak powszechnie wiadomo są zwierzętami, które nie znoszą wody i zwykle trudno je zachęcić do kąpieli. Spośród dzikich kotów jedynie tygrysy dobrze pływają i czują się znakomicie w rzece czy jeziorze. Jak więc przekonać naszego mruczka do kąpieli i umyć go tak, aby nie stała mu się żadna emocjonalna, a tym bardziej fizyczna krzywda?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

 

Chociaż koty są bardzo czystymi zwierzętami i dużo czasu poświęcają na higienę godzinami liżąc swoje futerko, czasami trzeba je niestety umyć. Dotyczy to takich sytuacji, gdy nasz pupil wróci bardzo brudny z dworu lub nie wytrzyma napięcia podczas wyjazdu na wakacje czy transportu do weterynarza. Ponadto regularne mycie jest niezbędne w przypadku mruczków reprezentujących rasy pozbawione sierści takie jak na przykład sfinks czy peterbald. Aby kąpiel nie była dla kota traumatycznym przeżyciem, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Na początku warto oswoić swojego ulubieńca z wodą. W tym celu należy włożyć antypoślizgową matę do zlewu i nalać tylko trochę ciepłej wody, aby po wejściu na matę miał tylko częściowo zamoczone łapki. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby woda nie była ani na zimna, ani zbyt ciepła. Ponadto powinno się nalewać ją powoli i cały czas rozmawiać z mruczkiem, aby go uspokoić. 

Niezwykle istotne jest także używanie do mycia specjalnych środków przeznaczonych dla kotów. Używanie wysokiej jakości bezpiecznych szamponów jest bardzo ważne. W przypadku zastosowania zwykłego żelu pod prysznic, mydła czy szamponu, może dojść do podrażnienia skóry u zwierzątka. Niemniej nawet jeśli używamy specjalnych środków przeznaczonych dla czworonogów, w trakcie mycia trzeba uważać, aby szampon nie dostał się do oczu i uszu mruczka, gdyż są to bardzo czułe i wrażliwe miejsca, które łatwo uszkodzić. Po namydleniu należy wszystko dokładnie spłukać wodą. W przeciwnym razie część szamponu zostanie przez kota skonsumowana w trakcie lizania futerka. Po wypłukaniu szamponu, trzeba bardzo dokładnie wytrzeć ręcznikiem futerko kota. Można nawet wykorzystać suszarkę, o ile nasz mruczek się jej nie boi. Gdy zakończymy pielęgnację naszego ulubieńca, powinniśmy nagrodzić jego cierpliwość ulubionym smakołykiem. Oprócz mycia futerka, warto pamiętać, aby także dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila. W specjalistycznych sklepach dostępne są pasty do zębów przeznaczone dla psów i kotów, które zapobiegają powstawaniu kamienia i próchnicy.

Jeżeli jednak Twój kot nie lubi kąpieli a wymaga "odświeżenia", sięgnij po produkty do kąpieli na sucho. Nie stresują zwierząt, czyszczą skórę i sierść dbając o nią.

 
 

Źródło: CatChannel.com