Jak bezpiecznie przywitać się z nieznajomym psem

Lubimy psy. Duże, małe, rasowe i o mniej szlachetnym pochodzeniu, kudłate i pozbawione bujnej sierści. Znajome, takie z sąsiedztwa i zupełnie obce. Zwłaszcza dzieci garną się do czworonogów - każdego mijanego podczas spaceru chciałyby przywitać i pogłaskać, ale… trzeba robić to mądrze. Mądrze, czyli jak?

Źródło: Zoonar/Thinkstock

Zapytaj opiekuna o zgodę

Często jesteśmy tak zafascynowani wyjątkowo urodziwym psem, że pędzimy wprost do niego. To błąd. Najpierw, bez względu na wszystko, powinniśmy nawiązać kontakt z psim opiekunem i zapytać o zgodę na przywitanie się. Nigdy nie wiadomo, czy pies jest przyjaźnie nastawiony i otwarty na kontakty z nieznajomymi. Gdy odpowiedź jest odmowna, uszanujmy to dla własnego bezpieczeństwa. Zwierzę może być agresywne albo płochliwe i w obecności obcych w sytuacji zagrożenia zerwać się ze smyczy.

Zachowaj spokój

Po uzyskaniu zgody nie wolno osaczać psa, nawet w przyjaznym celu pogłaskania go po bujnej czuprynie. Spokój udzieli się zwierzęciu i powitanie przebiegnie w bezpieczny sposób. Nadmierna ekscytacja nie służy początkom znajomości.

Pozwól psu zrobić pierwszy krok

Czasem trudno się powstrzymać, ale nawet po uzyskaniu zielonego światła od opiekuna warto pozwolić zwierzęciu na podjęcie decyzji. Psy to ciekawskie zwierzęta, więc jeśli psiak czuje się komfortowo, z pewnością do ciebie podejdzie. Nie obrażaj się, gdy nie będzie się chciał przywitać – może jest nieśmiały albo zdenerwowany.

Stań z boku

Naturalną pozycją w chwili witania się, czy to z człowiekiem, czy ze zwierzęciem, jest ustawienie się bezpośrednio na wprost. Ale uwaga, psy tego nie lubią! Nawiązanie kontaktu wzrokowego oznacza dla nich ni mniej ni więcej tylko wyzwanie, zaczepkę. Stań bokiem lub obok psa, tak będzie bezpieczniej. I nie będziesz uznany za napastliwego.

Źródło: iStockphoto
Ręce trzymaj przy sobie

Mówi się, że psu należy najpierw dać do powąchania wierzch dłoni. To już nieaktualne. „Nowa szkoła” zaleca, żeby ręce trzymać wzdłuż ciała. Psi węch jest wystarczająco dobry, aby wyczuć twój zapach nawet, gdy nie podtykasz ręki pod nos zwierzęcia. Kiedy czworonóg podejdzie i trąci twoją dłoń, droga do głaskania otwarta.

Nie pochylaj się nad psem

Gdy chcesz się przywitać, zejdź do poziomu psa (przykucnij), albo stój prosto. Zrównanie się ze zwierzęciem będzie uprzejme, postawa wyprostowana da czworonogowi sygnał, ze ty tu rządzisz. Wszystko, co pomiędzy, może wzbudzić u psa agresję.

Unikaj bezpośredniego kontaktu wzrokowego

To kuszące popatrzeć w piękne oczy słodkiego szczeniaka, albo wzbudzającego zachwyt dorodnego, dorosłego psa, ale lepiej tego nie robić. Pies odbiera wpatrywanie się jako agresywną zaczepkę. Witając się z dopiero co poznanym czworonogiem skup wzrok na innej części jego ciała – masz ich dużo do wyboru.

Nie po głowie!

Zaczynając głaskać psa zazwyczaj sięgamy do jego głowy, a to miejsce, którego lepiej unikać. Zwierzę może się przestraszyć, zwłaszcza gdy jesteśmy kimś zupełnie mu obcym. Zdecydowanie lepiej skierować rękę pod brodę, albo w kierunku policzka.

Trzymaj dystans

Udało się zwrócić uwagę psa i nawiązać kontakt. Czworonóg zezwala na solidną porcję głaskania i delikatnego drapania. To nie znaczy, ze możesz pozwolić sobie na wiele więcej. Kontakt wzrokowy nadal jest zabroniony. Pamiętaj, dla psa jesteś ciągle kimś obcym. Tak jak nie zbliżasz się nadmiernie do właśnie poznanego człowieka (każdy ma swoją strefę komfortu), tak samo zachowaj bezpieczną odległość między sobą a psem.

Słuchaj, co mówi pies

Zwierzę samo da ci znać, kiedy będzie miało dość pieszczot. Chociaż pozwala się głaskać, nadal ma prawo czuć się mało komfortowo. Uszanuj to. Następne spotkanie będzie już łatwiejsze.