Jak wygląda życie z psem pod jednym dachem?

Pies - czworonożny przyjaciel człowieka - prawda stara jak świat, ale nadal aktualna. W co drugim domu mieszka jakieś zwierzę i w 90% jest to pies. Dlaczego tak kochamy psy? Otóż są one wiernymi towarzyszami, można je pogłaskać, przytulić i za każdym razem odwdzięczą się soczystym liźnięciem po policzku. Chętnie idą tam, gdzie my, bez marudzenia i miliona argumentów na "nie". Możesz zdradzić im swoje największe sekrety, a one zachowają to dla siebie. Gdy śpisz, wkradają się do łóżka, chcą być jak najbliżej ukochanego człowieka. Przy okazji ogrzeją swoim ciepłem, a kiedy dopadnie nas jesienna chandra, ochoczo położą swój słodki pyszczek na kolanie i oczami powiedzą "wszystko będzie dobrze". Dlatego też życie z psem pod jednym dachem jest ogromnym zaszczytem i przyjemnością.

Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czy dasz radę?
Pies nie jest zabawką, którą po znudzeniu można wyrzucić na śmietnik. Czworonożny zwierzak staje się członkiem rodziny. Zakumpluje się ze wszystkimi członkami gospodarstwa domowego. Każdego z nich traktuje jak kogoś wyjątkowego. Stosunek ten potwierdza psia psychologia, która wskazuje na bardzo zażyle więzi między psem a właścicielem. Zanim podejmiesz decyzję przyjęcia pod swój dach czworonożnego pupila, weź pod uwagę wszystkie "za" i "przeciw". Pies generuje wiele obowiązków jak np. wychodzenie na spacery przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa. Poza tym wymaga odpowiedniego żywienia, aby był silny i zdrowy. W zależności od rasy psy żyją od 8 do nawet 15-20 lat, więc przygotuj się na dość sporo wspólnie spędzonych chwil. Niestety czasami musimy liczyć się z koniecznością częstszego sprzątania - pies gubi sierść lub włosy, przynosi błoto pod łapami po spacerze. Trzeba też wyczesać pupila od czasu do czasu i przygotować ładne legowisko o ile nie planujemy spać z nim w łóżku. Oczywiście nie zapomnij o regularnych wizytach u weterynarza, które generują dodatkowe koszty. Jak widzisz posiadanie psa to nie tylko same przyjemności, ale i obowiązki.

Odpowiednie żywienie kluczem do pełnego zdrowia
Zdrowy pies to szczęśliwy pies, więc trzeba zadbać o jego zdrowe odżywianie. Resztki z obiadu nie są najlepszą formą żywienia i trzeba wziąć pod uwagę, że niektórych produktów pies nie powinien jeść. Najlepiej wybrać karmę, której większość składu składa się z mięsa. W supermarketach można napotkać karmy, gdzie na pierwszym miejscu znajdują się zboża, a mięsa jest niewiele. Nie jest to odpowiednie menu dla czworonożnego pupila. Właściciele psów często chwalą karmę, która się sprawdza Fitmin for Life. Na pierwszym miejscu w składzie znajduje się mięso i tutaj ogromny plus za to. Fitmin for Life zawiera aż 75% mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak większość producentów tworzy receptury dla różnej kategorii wiekowej oraz wagowej.

Szczeniaki mogą zajadać się karmą Fitmin Puppy. Właściciele czworonogów chwalą ją za szczególnie dobry wpływ na sierść psa, która nabiera blasku, staje się delikatna, mięciutka, a weterynarze nie mają żadnych obiekcji co do stanu zdrowia. Także sposób żywienia jest sprawą kluczową, każdy weterynarz to potwierdzi.

Wybór rasy, a może pies ze schroniska?
Oprócz licznych obowiązków i przeanalizowania korzyści, płynących z posiadania psa, trzeba wziąć pod uwagę, jakiej rasy psa chcemy przygarnąć. Zacznijmy od tego, że nie każda rasa czuje się dobrze w każdym domostwie. Niektóre psy wymagają dużej przestrzeni do biegania, a inne to stuprocentowi kanapowcy. Na początku warto zapoznać się z charakterem i temperamentem czworonoga. Dostosuj nowego członka rodziny do swojego charakteru oraz stylu życia - to ma być twój kompan na długie lata.

Drugą opcją jest adopcja psa ze schroniska. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie zwierzęta są najczęściej po wielu negatywnych przejściach, są nieufne i współpraca z nimi może być trochę utrudniona. Decydując się na adopcję, bierzesz pod swój dach trudny przypadek, który tylko dzięki Tobie może zaznać ponownego szczęścia u boku człowieka.

Teraz już wiesz, jak wygląda życie z psem pod jednym dachem. Jakie czekają cię wyzwania i obowiązki, ale też wiesz, jakie będziesz miał profity płynące z tej zażyłej relacji. Pozostaje tylko życzyć powodzenia!