Decyzja o pozwoleniu Twojemu pupilowi na spędzanie czasu na kanapie jest sprawą osobistą. Jeśli nie przeszkadza Ci odrobina futerka i odciski z błota na poduszkach od czasu do czasu to może być to świetną okazją na spędzenie czasu ze swoim najlepszym przyjacielem.
Jest jednak ważny wyjątek: pies, który myśli, że jest właścicielem kanapy. Dlatego jeśli Twój pies kiedykolwiek warczy lub szczeka na Ciebie nie pozwalając Ci się do niej zbliżyć albo robi się gburowaty, kiedy próbujesz go przenieść w inne miejsce, to zdecydowanie czas, aby zakończyć jego dotychczasowe przywileje. Jak oduczyć psa wchodzenia na kanapę albo łóżko? Za pomocą tego artykułu poznasz wszystkie odpowiedzi na związane z tym tematem pytania.
Psy tak samo jak człowiek cenią sobie przede wszystkim wygodę. Poza tym uwielbiają też przebywać w miejscach, w których jest im komfortowo i bezpiecznie oraz w których czują się kochane. Uwielbiają też być tam, gdzie przebywają zwykle ich właściciele. Doskonale wiedzą, że kanapa wraz ze wszystkimi innymi meblami zarezerwowana jest dla ludzi, a także widzą, że ludzie uważają te przedmioty za wygodne oraz ważne. Twój pupil właśnie dlatego wskakuje ochoczo na łóżko, fotel albo sofę, bo wprost uwielbiają uczucie i satysfakcję, jakie wylegiwanie się na nich za sobą niesie. Leżenie na podłodze nie jest dla nich w żaden sposób przyjemne, ale jest to nieodłączna część bycia psem i powinna mimo wszystko nią pozostać.
Twój czworonożny przyjaciel jest też przede wszystkim stworzeniem empatycznym i kiedy leżysz w łóżku albo siedzisz na kanapie może próbować wskoczyć na nią, ponieważ właśnie Ty tam właśnie jesteś. Większość psów uwielbia przebywać w pobliżu swoich właścicieli, ponieważ są lojalnymi towarzyszami i pragną podążać za swoim przywódcą oraz chronić go. Kiedy jest zmuszany do przebywania na podłodze może czuć się od Ciebie oddzielony a naturalną rzeczą jest dla niego potrzeba bliskiego kontaktu.
Jeżeli czujesz, że Twój zwierzak potrzebuje szkolenia, aby przystosować się do życia na ziemi, to możesz wytresować psa i pokazać mu, że podłoga też może być przyjemnym miejscem. Może to zająć trochę czasu i będzie wymagać stworzenia komfortowego miejsca do spania dla szczeniaka, a także szkolenia przy pomocy nagród takich jak przysmaki. Jeżeli nie masz nic przeciwko temu, aby Twój pies okazjonalnie spędzał czas na sofie razem z Tobą to szkolenie może być nieco łatwiejsze. A to dlatego, że zwierzęta będą chętne przyzwyczaić się do przebywania na podłodze tylko wtedy, gdy będzie to miało w efekcie związek ze spędzaniem czasu ze swoim panem. Dlatego, zanim zabierzesz się do jakiegokolwiek treningu i podejmiesz działania to miej zawsze na uwadze, że Twój pies pragnie przede wszystkim miłości i wygody.
Jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko lub kanapę? Aby oduczyć psa zwyczaju wchodzenia na meble potrzebna będzie konsekwencja. Najpierw upewnij się, że wszyscy domownicy zgadzają się na to postanowienie, bo sprzeczne komunikaty mogą utrudnić psu zrozumienie Twoich zasad. Najłatwiej od samego początku trzymać psa z dala od kanapy, nawet gdy jest malutkim szczeniakiem, ponieważ znacznie trudniej jest go oduczyć, gdy już się do czegoś w pełni przyzwyczai. Bardzo ciężko będzie więc osiągnąć sukces z psem dorosłym, ale nie zrażaj się, bo jest to możliwe i z czasem powinno przynieść pożądane rezultaty. Nauka konkretnych zwyczajów jest bardzo ważnym aspektem, bo dzięki niej jest posłuszny, a co za tym idzie - słucha innych Twoich rozkazów. Jeżeli będziesz pozwalać mu wchodzić na kanapę za każdym razem kiedy mu się to podoba to możesz stracić pozycję w jego oczach, a to wpłynie bezpośrednio na jego zachowanie na co dzień.
Zacznij od zapewnienia psu wygodnej alternatywy. Przygotuj mu w tym celu legowisko z poduszką, na której może się oprzeć i zadbaj o to, aby było ono jak najbardziej atrakcyjne i wygodne. Trzymaj je blisko miejsca, w którym spędzasz czas i rozważ zainwestowanie w kilka takich posłań, aby Twój pies miał swój kąt we wszystkich najważniejszych pomieszczeniach. Będzie wtedy odpowiednio blisko przy każdej możliwej sytuacji, a co za tym idzie, nie będzie czuł się od Ciebie odsunięty. Spróbuj też przekupić swoje zwierzę - to w końcu stary i sprawdzony sposób. Możesz obok posłania przymocować za pomocą sznurka zabawkę z twardej gumy i napełnić ją smakołykami, a zwierzę wkrótce zrozumie, że spędzanie czasu na ziemi jest dobre i mu się opłaca. Przy tym nie zapominaj o spędzaniu z pupilem jak największej ilości czasu, aby zrekompensować mu taką nagłą i niekoniecznie pożądaną dla niego sytuację.
Czy Twój pies wskakuje na kanapę, gdy wychodzisz z domu? Jednym z najłatwiejszych sposobów, aby trzymać go z dala od sofy, gdy cię nie ma jest zablokowanie wejścia do pokoju, w którym się ona znajduje lub zamknięcie psa. Inną przydatną radą jest uczynienie mebli niedostępnymi i mniej kuszącymi. Połóż coś na meblu i naokoło niego tak, aby pies nie mógł się na dostać na górę albo przykryj jego powierzchnię przedmiotem z niewygodnego materiału jak np. spód od wycieraczki. Tutaj musisz wykazać się już własną kreatywnością, bo mogą to być różne przedmioty codziennego użytku takie jak ciężkie pudła, kosze, barierki czy kratki.
Możesz też nauczyć psa schodzić z mebli przy pomocy komendy "zejdź". Kiedy następnym razem spotkasz pupila wylegującego się na Twoim łóżku, weź do ręki smakołyk i rzuć go na ziemię. Kiedy pies zacznie zeskakiwać, powiedz stanowczo "zejdź" wykonując przy tym zamaszysty gest ręką. Powoduje to, że zwierzę zaczyna kojarzyć swoje działanie z daną komendą. Jeśli to możliwe, natychmiast zaprowadź psa do kojca i daj mu smakołyk, aby go pochwalić. Pamiętaj o nagradzaniu psa za każdym razem, gdy zdecyduje się spać we własnym łóżku. Trening czyni mistrza, więc działaj w myśl tej zasady. Tylko systematyczna praktyka pozwoli mu w pełni utrwalić ten ważny nawyk.
Wszyscy mamy tendencję do ignorowania naszych psów, gdy są dobre i reagowania dopiero wtedy, kiedy nas denerwują. Zmiana tej perspektywy jeśli chodzi o kontakt z psem, szukanie alternatyw, które lubisz i silne ich wzmacnianie może być najbardziej skuteczna. W międzyczasie unikaj walki z psem i pomyśl, jak powstrzymać go przed drzemkami na sofie czy łóżku. Zamiast łapać "kanapowca" na gorącym uczynku skoncentruj się na tym, aby być blisko i zauważać go także w innych sytuacjach. A kiedy wprowadzisz w życie wszystkie te ważne zasady osiągniecie cel razem szybko i bez zbędnego stresu. Powodzenia!