Internetowa mapa kotów

Koty to dumne i niezależne zwierzęta, które chociaż chodzą własnymi ścieżkami, to z reguły mają swoje domy, do których zawsze wracają. Jeden z naukowców pracujących na stanowym uniwersytecie na Florydzie wpadł na pomysł stworzenia mapy przedstawiającej miejsca, w których zamieszkują mruczki.

Fragment mapy kotów przedstawiający centrum Warszawy Fragment mapy kotów przedstawiający centrum Warszawy Źródło: http://iknowwhereyourcatlives.com

Owen Mundy poświęcił mnóstwo czasu i przejrzał wszystkie popularne portale społecznościowe. Amerykanin szukał na nich przede wszystkim fotek przedstawiających koty. Przeglądając profile osób, które umieszczały zdjęcia mruczków i miejsca, w których wykonano fotki, lokalizował domy, w których mieszkają koty. Wyniki swoich obserwacji zamieścił na stronie internetowej dostępnej pod adresem http://iknowwhereyourcatlives.com. Można znaleźć na niej szczegółowe informacje dotyczące mruczków żyjących nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu innych krajach na świecie, w tym także w Polsce. Jednocześnie w zakładce „charts” dostępne są dokładne statystyki dotyczące poszczególnych krajów, a nawet miast. Nie należy jednak traktować ich dosłownie, gdyż nie wszyscy opiekunowie mruczków wrzucają fotki swoich pupili do sieci. Dodatkowo w wielu krajach i regionach na świecie znaczna część mieszkańców nie ma nadal stałego dostępu do sieci.

Celem projektu zrealizowanego przez Owena Mundy'ego nie było jedynie pokazanie miejsc, w których mieszkają koty. Amerykanin chciał też uświadomić ludziom, jak wiele informacji można uzyskać z ich profilów na portalach społecznościowych. Najwięcej zdjęć zamieszczonych na stronie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Niestety Mundy'emu kończą się powoli fundusze potrzebne na utrzymanie strony. Dlatego w serwisie Kickstarter prowadzona jest obecnie zbiórka pieniędzy potrzebnych do dalszego finansowania projektu.

 

Źródło: Mother Nature Network, iknowwhereyourcatlives.com