Inteligencja ras psów i ich podatność na szkolenie

Inteligencja i podatność na szkolenie

Border collie uważa się za najinteligentniejszą psią rasę. Źródło: Shutterstock
Za najinteligentniejszego psa na świecie uważa się suczkę rasy border collie o imieniu Chaser, której słownik zawiera aż 1038 słów! Jej popisy na youtube oglądają setki tysięcy ciekawskich widzów. Przez inteligencję określa się stopień łatwości uczenia się oraz rozwiązywania problemów. Wskaźnik ten pozwala przewidzieć jak łatwo będzie można nauczyć psa wykonywania komend i ogólnego posłuszeństwa.

Na szczycie najinteligentniejszych ras znalazły się przede wszystkim psy pasterskie, zaganiające, obronne i aportery. Nie dziwi zatem fakt, że większość psów sportowych odnoszących sukcesy to border collie, owczarki belgijskie, owczarki szkockie collie, owczarki szetlandzkie sheltie, a wśród psów pracujących w służbach mundurowych i ratownictwie królują owczarki niemieckie, owczarki belgijskie, rottweilery, dobermany oraz golden i labrador retrievery, które również doskonale sprawdzają się w również jako przewodnicy niewidomych i asystenci osób niepełnosprawnych.

Zauważmy również, że wszystkie wyżej wymienione rasy od początku swojej kariery zawodowej bardzo ściśle współpracowały z człowiekiem i żeby dobrze spełniać swoje zadania musiały stale obserwować i błyskawicznie reagować na wskazówki i komendy wydawane przez człowieka, nawet z bardzo dużych odległości. Psy pasterskie, podobnie jak aportery, pracują głównie wzrokiem, są wyczulone na najmniejszy ruch ludzkiej ręki, szybko, łatwo się podporządkowują i uczą. Zauważmy też, że większość psów służbowych (obronnych i do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych i innych) zaczęło swoją karierę jako psy pasterskie i zaganiające (np. owczarki niemieckie, belgijskie i rottweilery).

Specyfika pracy tych ras wymaga od nich ścisłej kooperacji z człowiekiem, nieustannej czujności i błyskawicznej reakcji na polecenia oraz samodzielności w podejmowaniu akcji w sytuacji zagrożenia. Psy te na ogół są bardzo pobudliwe lub zrównoważone. Rasy te są niezwykle inteligentne, chętne do pracy i współpracy z człowiekiem, dzięki czemu bardzo szybko i łatwo się szkolą. Właśnie za te cechy ludzie cenili konkretne rasy psów i dlatego przez lata selekcjonowali je według tych cech, chcąc u utrwalić je w danej rasie. Nie bez znaczenia te wybitne cechy (inteligencja, podatność na szkolenie i przywiązanie do człowieka) wpłynęły na popularność wspomnianych ras na całym świecie.

Przyjrzyjmy się jeszcze budowie fizycznej tych ras. Wszystkie psy z tych grup mają proporcjonalną budowę ciała,dobrze umięśnioną i kątowaną, uszy często są stojące, z ruchomą małżowiną uszną (owczarki), wybitny węch (długie kufy, które kryją bardzo dużo receptorów odbierających zapachy). Proporcjonalne sylwetki tych ras umożliwiają im ciężką pracę i zapewniają wytrzymałość. Budowa, charakter tych psów i ich ogromne przywiązanie do człowieka sprawia, że stają się doskonałymi psami sportowymi i pracującymi. Również ze względu na te cechy są rasami wymagającymi ruchu, zajęcia, szkolenia i ścisłego kontaktu z człowiekiem.

Ranking ras psów pod względem inteligencji i zdolności ucznia się

wg Stanley Corena, „Charakter psa dla bystrzaków” Stanley Coren, Sarah Hodgson.

Wysoka Umiarkowanie wysoka Umiarkowanie niska Niska
Psy pasterskie Psy pociągowe Teriery myśliwskie Psy do walk
Aportery Wyżły Setery Psy stróżujące
Psy zaganiające Spaniele Psy w typie szpica Charty
Psy obronne Wszechstronne psy myśliwskie Psy towarzyszące Tropowce

Psy tropiące, np. charty, chodowane do samodzielnych pościgów za zwierzyną trudniej jest zdyscyplinować, ponieważ nie są przyzwyczajone do koncentrowania się na właścicielu. Źródło: Shutterstock
Jeśli chodzi o psy do walk, stróżujące, charty i tropowce to fakt, że uplasowały się na ostatnim miejscu nie znaczy iż są głupie i nie nadają się do szkolenia. Problem tych ras nie tkwi w ich inteligencji, a raczej osobowości. Uwagę tych psów bardzo łatwo jest rozproszyć, ponieważ genetycznie „zaprogramowano” je to wykonywania bardzo specyficznej pracy, np. tropienia zwierzyny. Psy te pracowały głównie samodzielnie, bez pomocy i kierownictwa człowieka, dlatego ciężko im „narzucić” swoją wolę.

Oczywiście każdego psa można wyszkolić! Po prostu niektóre rasy wymagają włożenia w szkolenie więcej wysiłku, czasu i cierpliwości. Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniej metody szkolenia. Sukces w szkoleniu tych psów zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest człowiek, to od niego zależy czy wykaże się wiedzą i ile czasu zachce poświęcić na szkolenie swojego czworonoga. Drugi to genetyka, psy te jedne umiejętności przyswajają sobie łatwo, a z innymi mogą mięć trudności.

Bądź co bądź, niezależnie od rasy i ich zdolności, zasadnicze założenia podstaw uczenia się są identyczne dla wszystkich psów i nimi należy kierować się przy wyborze metod szkolenia konkretnych osobników.

 

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Tajemnice psiego umysłu, Łódź, 2006; Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009; Maciej Trojan, Ile słów może zrozumieć pies? http://maciejtrojan.natemat.pl;

1 2

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem