Inteligencja ras psów i ich podatność na szkolenie

Nie ma mądrych i głupich psów. Każdego psa da się wyszkolić. Aczkolwiek niektóre rasy uczą się chętniej i szybciej. O ich predyspozycjach decyduje najczęściej wielopokoleniowa selekcja w hodowli.

Psy hodowano w określonym celu, szukając okreslonych cech. Np. psy pasterskie musiały być łagodne dla zwierząt, czujne na komendy i posłuszne człowiekowi. Psy hodowano w określonym celu, szukając okreslonych cech. Np. psy pasterskie musiały być łagodne dla zwierząt, czujne na komendy i posłuszne człowiekowi. Źródło: Alicja Zmysłowska

Ludzie od wieków wykorzystywali psy do różnych celów począwszy od polowania, stróżowania i obronę, po zaganianie owiec, bydła, a skończywszy na psach faworytach, których jedną pracą było siedzenie na kolanach swoich właścicieli. Ze względu na specyfikę każdej z tych prac, ludzie jedne cechy u psów cenili bardziej, a inne starali się eliminować. Wtedy zaczęli krzyżować ze sobą psy najlepiej sprawdzające się w danej profesji, o najbardziej pożądanych cechach. I tak powstały rasy, których celem było uzyskanie pewności, że pożądane cechy charakteru i budowy będą przekazywanie z pokolenia na pokolenie.

Przykładem mogą być teriery, których zadaniem było wchodzenie do nor i wypłaszanie z nich lisa. Taki pies musiał charakteryzować się zaciętością, szczekliwością (by alarmować myśliwego gdzie się znajduje) oraz niewiarygodną odwagą w stawianiu czoła znaczenie większym od siebie zwierzętom.  Jeśli terier bał się wejść do lisiej nory od razu zostawał odstrzeliwany przez myśliwego, ponieważ nie spełniał swojego zadania i nie nadawał się do takiej pracy. Dlatego zawziętość, upór, odwaga i szczekliwość utrwaliły się w terierach, które teraz już co prawda rzadko polują, ale niejednokrotnie sprawiają kłopoty właścicielom swoim twardym charakterem i trudnością w prowadzeniu.

W podobny sposób powstało wiele psich ras. Ludzie najpierw prowadzili selekcję przede wszystkim ze względu na ich wartościowe cechy użytkowe, a dopiero później zaczęto przywiązywać uwagę do wyglądu. Wystawy zaczęły wygrywać psy o najlepszym eksterierze i nie przejmowano się ich cechami użytkowymi. Na szczęście większość wielbicieli poszczególnych ras użytkowych zdało sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą wyłącznie selekcja pod kątem prezencji, dlatego wprowadzono dla ras użytkowych obowiązkowe próby pracy, testy psychiczne, egzaminy sprawdzające stopień wyszkolenia, np. z zakresu podstawowego posłuszeństwa.

Owczarki świetnie sprawdzają się jako psy policyjne, ponieważ hodowano je do ścisłej współpracy z człowiekiem. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska
Przez wieki ludzie utrwalali w rasach poszczególne cenione przez hodowców i właścicieli tych psów cechy użytkowe. Dzięki temu mamy wśród ponad 400 ras psów uznawanych na świecie wielu specjalistów z różnych dziedzin, a ponieważ wykonywane przez te rasy prace wymagały różnych predyspozycji, technik pracy, współpracy z człowiekiem, bądź samodzielności mamy wśród psich ras całą paletę charakterów, charakterków, a niekiedy nieprzeciętnych osobowości. Niestety, bardzo często zapominamy o tej prawidłowości i podczas kupna psa kierujemy się wyłącznie jego wyglądem, stąd późniejsze rozczarowania daną rasą.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kolumbii Brytyjskiej wykazały, że połowa cech osobowościowych u psów ma podłoże genetyczne. Stąd mamy pewną możliwość przewidywania zachowania psów na podstawie rasy. Stanley Coren – znawca psiej psychologii, przeprowadził badania nad rasami i wraz z  innymi specjalistami wyróżnił pięć najistotniejszych form zachowania się psów, co do których istnieją wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi grupami ras. Są to: inteligencja i zdolność uczenia się, dominacja i terytorializm, towarzyskość, reaktywność emocjonalna.

W tym artykule mowa jest o inteligencji ras i ich podatności na szkolenie. Aby łatwiej przedstawić temat posłużmy się umownymi grupami psów: psy pasterskie, psy zaganiające, psy obronne, psy stróżujące, psy do walk, psy pociągowe, psy towarzyszące, psy w typie szpica, wszechstronne psy myśliwskie, aportery, wyżły, spaniele, teriery myśliwskie, setery, tropowce i charty.

1 2